Hlavní navigace

Kooperativa a ČPP výrazně zdražují povinné ručení pro nákladní vozy a autobusy

Sdílet

Jiří Hovorka 25. 5. 2018

České pojišťovny ze skupiny Vienna Insurance Group – Kooperativa a Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) – výrazně zdražují povinné ručení pro nákladní vozidla a autobus. V některých případech může dojít až ke 100% zvýšení sazeb povinného ručení, řekl serveru Měšec.cz Milan Káňa, mluvčí pojišťovny Kooperativa.

Pojišťovny vycházejí z detailních analýz. Z nich vyšlo, že v těchto segmentech dlouhodobě vzrůstá výše nároků, zejména v případě újmy na zdraví a životech, které současné pojistné sazby nebudou schopné pokrýt. Ostatní klienti by tak podle pojišťoven museli dotovat náklady pojistných událostí u těchto vysoce rizikových skupin.

Na tuto situaci musí naše pojišťovny reagovat, uvedl generální ředitel Kooperativy a předseda dozorčí rady ČPP Martin Diviš s tím, že úprava sazeb se bude týkat především nových klientů. Podle jeho slov způsobují nákladní vozidla a autobusy velký počet škod, přičemž roste i výše pojistného plnění.

Například průměrná výše odškodnění za škody na zdraví dosahuje dvojnásobku oproti situaci před deseti lety, přičemž vloni se meziročně zvýšila o deset procent. Největší riziko pak představují právě tahače a autobusy, u kterých odškodnění zvyšují i újmy na zdraví cestujících, upřesňuje Diviš. 

Profitabilita povinného ručení je v tuto chvíli na hraně, je proto logické, že kategorie vozidel, které ze systému povinného ručení odčerpávají významnou část prostředků, budou muset také odpovídajícím způsobem do systému přispívat, zdůraznil generální ředitel ČPP Jaroslav Besperát.

Obě pojišťovny společně pojišťují téměř tři miliony vozidel a patří k pojišťovnám s největším podílem na trhu povinného ručení.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).