Hlavní navigace

Tři čtvrtiny Čechů mají dobré sousedy, ukázal průzkum

Sdílet

Jiří Hovorka 25. 5. 2018

Se svými sousedy jsou spokojeny tři čtvrtiny Čechů a více než polovina jim dokonce dala své klíče od domácnosti. Ukazují to výsledky průzkumu mezi 1000 respondenty, který provedla agentura NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu.

Náhradní svazek má u sousedů například pro případ zabouchnutí dveří schováno 57 % lidí. Mít u někoho v záloze rezervní klíče je výhodné také například v období dovolených.

Plánujete-li odjet na delší dobu, můžete sousedy poprosit o zalévání květin, krmení domácích zvířat či třeba o kontrolu, zda vám nevytekla pračka nebo jestli v kuchyni neuniká plyn. Samozřejmě že můžete požádat někoho z rodiny, se sousedy, kteří bydlí hned vedle, je však takováto domluva jednodušší. Navíc tím utužujete vztahy s okolím, což není nikdy na škodu, uvádí příklady Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Obecně je se svými sousedy spokojeno 76 % Čechů. Čtyři z deseti (41 %) uvedli, že jejich vztahy jsou spíše dobré, u 35 % dokonce velmi dobré.

Nejčastějším narušitelem klidného sousedského soužití je hluk, který vadí 31 % lidí. Více jak pětina (22 %) respondentů pak uvedla, že je nejvíce obtěžují různé zápachy linoucí se z okolních obydlí, ať už jde o cigaretový kouř, pachy z kuchyně, či doutnající oheň nebo gril. 

Grilování neodmyslitelně patří k hezkému počasí, je ale důležité brát ohledy na své okolí, obzvláště pokud bydlíte v bytě a máte gril umístěný na balkoně či terase. Opéct si jednou za čas pár kousků masa je v pořádku, kouřit do oken sousedům každý večer už ale moc ohleduplné není. Samozřejmostí je pak dodržování bezpečnostních pravidel, abyste neohrozili sebe ani své okolí, uzavírá Molnárová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 5. 2018 16:44

    Radovan (neregistrovaný) 2a0b:f4c1:0:----:----:----:----:----

    Tak bezkonkurenčně nejhojrší sousedka je Jarmila Pešlová Levko, ředielka divadla F.X. Šaldy v Liberci. Sama byla kdysy provdána za jednoho z největších libereckých opilců, Tomáše Bábu, se kterým má dvě děti. Tomáš Bába se nyní jmenuje Pešl. Poté co se odstěhovala tak začala svůj malý špinavý byt u půdy pronajímat nepřizpůsobivým občanům. Kupříkladu do bytu 1+1 o výměře 56 m2 vtěsnala 11 příslušníků romských rodin Dirdových, Horňákových a Berouskových.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).