Ačkoli je Česká republika v oblasti bezkontaktních plateb na evropské špici, ve vnímají tradičních bankovních služeb jsou Češi spíš konzervativní a ve využívání moderních technologií se podceňují. Informace vyplývají z průzkumu agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci (ČBA).
Na dotaz, ve které zemi je nejvyšší podíl bezkontaktních plateb, uvedlo Českou republiku správně jen 14 % respondentů. Z nabídnutých alternativ Češi vyhodnotili jako výrazně úspěšnější Německo (32 %), následovalo Finsko (27 %) a Velká Británie (20 %). To, že máme nejširší síť platebních terminálů umožňujících bezkontaktní platby, pak správně určilo jen 12 % dotázaných. Digitalizace je jedním z důležitých hnacích motorů ekonomiky a český bankovní sektor ve srovnání s tím evropským drží tempo nebo se dokonce stává lídrem v oboru – od zmiňovaných bezkontaktních plateb, přes nabídku služeb prostřednictvím internetu či moderních aplikací pro správu osobních financí, až po využívání biometrických údajů, např. otisku prstů jako bezpečnostního prvku,
vysvětluje Tomáš Hládek, poradce pro platební styk a digitalizaci ČBA.
Z odpovědí dále vyplývá, že 71 % klientů stále preferuje založení bankovního účtu na pobočce. Čtvrtina (25 %), především mladších respondentů, by využila on-line formu přes webové stránky banky. Zprostředkovaně, například přes finančního poradce, by si založila účet jen 3 % dotázaných.
Konzervativnější postoj mají Češi i k otázce zrušení hotovosti. Její úplné zrušení by bylo nepřijatelné pro 7 z 10 Čechů (hlavně obyvatele menších měst). Pro 4 z 10 respondentů by neexistence hotovosti znamenala omezení svobody. Svět bez platidel by jako zjednodušení života naopak vnímala jen třetina dotázaných, hlavně z mladší generace a těch, kteří jsou zvyklí využívat platbu kartou.