Kdy si musíte dialýzu na dovolené zaplatit sami?

Sdílet

Pokud pravidelně docházíte na dialýzu a chystáte se na dovolenou do zahraničí, budete si muset v některých případech tuto službu zaplatit z vlastní kapsy bez nároku na zpětné proplacení pojišťovnou. Vše záleží na tom, do jakých zemí se chystáte.

V rámci zemí Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru (Norsko, Island a Lichtenštejnsko) máte nárok na úhradu od zdravotní pojišťovny, a to díky modrému průkazu zdravotního pojištění – EHIC, který lékaři předložíte. Podmínkou ale je, že proceduru absolvujete ve zdravotnickém zařízení, které je napojeno na místní systém veřejného zdravotního pojištění. Toto zařízení pak náklady vyúčtuje místní zdravotní pojišťovně, ta je uhradí a následně přeúčtuje vaší zdravotní pojišťovně. Na místě zaplatíte většinou pouze místní poplatky nebo částku za spoluúčast, kterou platí místní pojištěnci.

Výjimečně se může stát, že i po předložení průkazu EHIC po vás bude lékař požadovat zaplacení celé částky za poskytnutou péči. V takovém případě můžete po návratu domů požádat zdravotní pojišťovnu o refundaci těchto nákladů, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Za tímto účelem si uschovejte zahraniční lékařské zprávy, které je nutné k žádosti o náhradu nákladů vynaložených na zdravotní služby poskytnuté v zahraničí přiložit spolu s lékařskou zprávou a potvrzením o úhradě dialýzy.

Ve smluvních státech – Makedonie, Srbsko, Černá Hora, Turecko, Albánie a Tunisko, máte na účet své zdravotní pojišťovny nárok na poskytnutí nutné a neodkladné zdravotní péče. Do ní ale dialýza nespadá. Ta je hodnocena jako plánovaný lékařský výkon, který neslouží k zamezení náhlého stavu, který v zahraničí nastal. Někdy ale pojišťovny schválí péči i nad rámec neodkladné péče a mohou vám tedy povolit výjimku. O tomto se vždy u vaší zdravotní pojišťovny informujte. Pokud vám výjimku udělí, dostanete příslušný formulář, který v zahraničí předložíte. Pokud byste i přes to v těchto zemích museli dialýzu zaplatit, dojde pak ke zpětné refundaci.

V případě třetích zemí je ale situace zcela jiná. Náklady na jakékoli ošetření si tu musíte uhradit sami. Pojišťovny refundují jenom neodkladnou péči. V rámci plánování zahraniční dovolené si ale raději předjednejte dialýzu přímo v konkrétním zdravotnickém zařízení v destinaci, kam cestujete, a to jak z kapacitních důvodů, tak pro seznámení se s místními podmínkami poskytnutí této péče.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).