Kdy si musí podat daňové přiznání zaměstnanci sami?

Pokud pracujete jako zaměstnanci a požádáte zaměstnavatele o zúčtování daní, s nejvyšší pravděpodobností za vás přiznání odvede. Pokud si ale přivyděláváte činností, která tvoří z hlediska daní dílčí základ daně (přivýdělek jako OSVČ, příjmy z pronájmu, z kapitálového majetku nebo tzv. ostatní příjmy) a tyto příjmy nepřesáhnou za rok 6000 Kč, přiznání podávat nemusíte. Pokud tuto hranici překročíte, přiznání si musíte podat sami.

Stejně tak pokud vykonáváte souběžně se zaměstnáním činnost na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti, případně máte další souběžný zaměstnanecký poměr s výdělkem do 5000 Kč, přiznání není nutné podat. Pokud tuto hranici překročíte, musíte přiznání podat.

Podobně i pokud si přivyděláváte například autorskými honoráři, které za měsíc nepřesáhnou částku 7000 Kč, zdaní se srážkou u zdroje a vy nemáte povinnost přiznání podávat. V opačném případě opět musíte.

Měníte dodavatele elektřiny? Pozor na podomní prodejce Ženám pravděpodobně vzroste pojistné        
maja
maja (neregistrovaný) ---.starnet.cz
2. 3. 2013 19:41 Nový

upřesnění

"Pokud si ale přivyděláváte činností, která tvoří z hlediska daní dílčí základ daně (přivýdělek jako OSVČ, příjmy z pronájmu, z kapitálového majetku nebo tzv. ostatní příjmy) a tyto příjmy nepřesáhnou za rok 6000 Kč, přiznání podávat nemusíte." - znamená to, že daňové přiznání za mě nepodá ani zaměstnavatel, ani já? Chápu to tak správně? Děkuji!