Hlavní navigace

Kdy nemusíte platit pojistné z dohod o práci konané mimo pracovní poměr?

Sdílet

Gabriela Hájková 30. 8. 2011

Pravidla, která platí u dohody o provedení práce (DPP) a dohody o pracovní činnosti (DPČ), se často pletou. Ujasněme si, která se vám k čemu hodí a kdy nemusíte platit zdravotní pojištění ani z jedné.

Dohoda o provedení práce se používá spíše pro jednorázové záležitosti. Neplatíte při ní pojistné ani daň z příjmu. Počet odpracovaných hodin na tuto dohodu však nesmí v celku přesáhnout 150 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele.

Dohoda o pracovní činnosti se uzavírá zpravidla na delší dobu. Pro účely zdravotního pojištění ale nejste zaměstnancem i u této dohody, pokud si v kalendářním měsíci nevyděláte více než 2000 Kč. Nedosáhli jste tak započitatelného zdanitelného příjmu a nemáte tak povinnost platit pojistné.

Přesáhne-li příjem tuto částku, stává se dotyčný zaměstnancem s povinností platit (prostřednictvím zaměstnavatele) pojistné na zdravotní pojištění, a zaměstnavatel musí začít plnit všechny související povinnosti vůči jeho zdravotní pojišťovně. Musí být sám zaregistrován jako zaměstnavatel, přihlásit dotyčného jako svého zaměstnance, platit za něj pojistné, nejpozději v den splatnosti pojistného předat příslušné zdravotní pojišťovně přehled o platbách pojistného, vést průkaznou evidenci o uskutečněných platbách pojistného a o splněné oznamovací povinnosti atd, vyjmenoval Jiří Rod, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Upozornil také, že zaměstnavatel je povinen přihlásit zaměstnance i za situace, kdy je mu zúčtován za období jediného kalendářního měsíce příjem alespoň 2 000 Kč.

Na závěr je nutné upozornit na to, že na základě DPČ nemůžete vykonávat práci v rozsahu, který překračuje v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).