Zdravotní pojištění v ČR musí mít i cizí státní příslušníci. Buď tedy mohou vstoupit do veřejného zdravotního pojištění nebo využít komerční pojištění. Veřejné zdravotní pojištění však nezíská každý. Účastníky veřejného zdravotního pojištění mohou být i:
- občané EU;
- cizinci v zaměstnaneckém poměru u firmy se sídlem v ČR;
- cizinci s povolením k trvalému pobytu v ČR a jejich děti.
Dále mají nárok na veřejné zdravotní pojištění:
- žadatelé o azyl;
- cizinci pobírající dočasné ochrany;
- osoby narozené cizinci, který má udělené povolení k trvalému pobytu.
Naopak do veřejného zdravotního systému nemohou vstoupit cizinci v ČR výdělečně činní jako OSVČ, cizinci pobývají zde neoprávněně nebo ti, kteří ukončili pracovní poměr a pobírají nemocenské dávky či rodičovský příspěvek. Podrobnější informace najdete v článku Zdravotní pojištění cizinců: Kdo musí mít komerční a kdo získá veřejné?
Cizinci, kteří v Česku podnikají, studenti či děti pracujících cizinců, si musí sjednat u některé z tuzemských pojišťoven komerční zdravotní pojištění. To lze rozdělit na dva druhy – zdravotní pojištění nutné a neodkladné péče a komplexní zdravotní pojištění,
vysvětlila Kristýna Schořovská, produktová manažerka Slavia pojišťovny s tím, že první zmíněné pojištění je cílené hlavně na cizince, kteří zde plánují zůstat po dobu kratší než devadesát dnů, druhé pak na ty, kteří se zdrží déle jak tři měsíce nebo žádají o dlouhodobý či trvalý pobyt.
Cizinci, kteří si musejí platit komerční pojištění sami a uzavřou sňatek s Češkou nebo Čechem, si mohou po 2 letech nepřetržitého pobytu v ČR a zároveň po roce trvání manželství zažádat o trvalý pobyt v ČR.