Hlavní navigace

Kdo za vás platí pojištění, když jedete dobrovolničit?

Sdílet

Pokud jedete do nějaké země vykonávat práci dobrovolníka, platí za vás v některých případech pojistné na zdravotní pojištění stát. Musíte však splnit několik podmínek:

  • Dobrovolnickou službu musíte vykonávat na základě smlouvy s vysílající organizací.
  • Dobrovolnická služba je vykonávána v rozsahu alespoň 20 hodin týdně.
  • Nesmíte být plátcem pojistného jako zaměstnanec nebo OSVČ.
  • Nesmí za vás pojistné na zdravotní pojištění platit stát z jakéhokoli jiného důvodu (student, nezaměstnaný, atd.).

Vysílající organizace musí mít akreditaci udělenou Ministerstvem vnitra. Ve chvíli, kdy máte nárok na platbu pojistného státem coby dobrovolník, to musíte své zdravotní pojišťovně ohlásit a doložit.

V případě, že chcete vykonávat dobrovolnickou činnost mimo zmíněný rámec, stát za vás pojistné odvádět nebude. Musíte si jej platit sami jako osoba bez zdanitelných příjmů, a to 1337 Kč měsíčně.

Pojistné si tedy musíte platit sami, ale jen pokud odjedete na méně než 6 měsíců. U delších dobrovolnických pobytů se můžete odhlásit z českého systému zdravotního pojištění. Musíte ale splnit podmínku, že po dobu pobytu v cizině máte zdravotní pojištění tam. Po dobu, kdy nejste účastníkem českého systému veřejného zdravotního pojištění, neplatíte pojistné, ale také musíte vrátit svůj průkaz pojištěnce a nesmíte na účet české zdravotní pojišťovny čerpat žádnou zdravotní péči, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).