Hlavní navigace

Jak vypadá největší surový diamant na světě?

Sdílet

Gabriela Hájková 24. 6. 2016

Největší nezpracovaný diamant na světě za posledních sto let, kámen Lesedi La Rona (v botswanském jazyce tswana to znamená Naše světlo), váží úctyhodných 1109 karátů (221,8 gramu – je veliký asi jako tenisový míček). V Botswaně v dole Karowe ho vytěžila společnost Lucara Diamond.


Autor: Lucara diamond

Stáří nerostu se odhaduje na 2,5 až 3 miliardy let. Nikdy v historii naší planety nebyl ve veřejné dražbě nabízen neopracovaný diamant takovýchto rozměrů. Jeho kvalita je navíc opravdu výjimečná. 98 % nacházených diamantů je řazeno do kategorie I, která obsahuje dusík. Lesedi La Rona spadá do velmi raritní skupiny IIa, což znamená, že neobsahuje příměsi dusíku ani boru, vysvětlil Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds.

Podle těžařské společnosti Lucara Diamond původně diamant vážil mnohem více, než se rozlomil na dvě části, bylo to asi 1500 karátů.

Co s kamenem provede jeho nový majitel? Pravděpodobně ho rozdělí na více kusů, které nechá vybrousit. Při broušení takto velkých kamenů je vždy cílem získat profesionálně opracovaný diamant co největších rozměrů. Menší kusy se zpravidla zasazují do investičních šperků. Hodnota diamantu totiž broušením vzroste více, než kdyby zůstal v původní neopracované podobě, a to i přesto, že se broušením ztratí až polovina jeho váhy, uvedl Ryšavý.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).