Hlavní navigace

Jaké vám hrozí pokuty za jízdu bez dálniční známky?

Sdílet

Pokud se vydáte autem přes hranice bez dálniční známky, mohou vás čekat nepříjemné sankce a pokuty. Společnost ÚAMK zveřejnila informace o jednotlivých specifikacích některých zemí.

Například v Maďarsku mají speciální systém elektronických známek, které jsou určeny pro konkrétní dálnice. Tu si můžete koupit i na internetu, případně na hranicích. Přes uzavřením objednávky si ale zkontrolujte veškeré údaje. Jakákoli oprava stojí 5 eur. Za jízdu bez dálniční známky pak hrozí pokuta 50 eur.

V Rakousku jsou o něco přísnější. Za osobní vozidlo bez dálniční známky si zaměstnanci firmy Asfinag, která se stará o údržbu silnic a dálnic, naúčtuje 120 eur, za motocykl pak 65 eur.

Elektronické známky letos poprvé zavedli i na Slovensku. Na prodejním místě či na internetu si zaplatíte desetidenní, měsíční či roční dálniční známku. Zadáte SPZ automobilu a dostanete potvrzení o zaplacení. Tím je naše SPZ zaevidovaní a při průjezdu stacionárním či mobilním stanovištěm ji systém rozpozná a porovná s databází. Bez dálniční známky zaplatíte pokutu 500 eur.

Na Slovinsku prodávají nejlevnější dálniční známky na 7 dní. Pokud tedy jedete na týdenní dovolenou, zkontrolujte si, že vám dálniční známka například o den nepropadne. V případě jízdy bez dálniční známky může postih činit až 800 eur. Pokud ale zaplatíte na místě, pokutu vám o polovinu sníží.

Ovšem pozor. Vozidla, která jsou na přední nápravě vyšší než 130 cm mají svůj osobitý sazebník. Pokud si koupíte dálniční známku na osobní automobil, bude na vás pohlíženo jako na podvodníky.

Ve Švýcarsku je zaveden pouze jeden typ dálničního kuponu, a to roční. Smí se nalepit pouze na vnitřní stranu celního skla na levém kraji skla či za zpětným zrcátkem. Použití lepící pásky nebo jiných pomůcek není tolerováno a dostanete za to pokutu. V případe jízdy bez dálniční známky zaplatíte pokutu 190 eur a navíc si budete muset dálniční známku na místě zakoupit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).