Hlavní navigace

Kdo musí letos platit víc za zdravotní pojištění?

Sdílet

Určité skupiny poplatníků si letos připlatí na zdravotním pojištění. Nejmenším překvapením je asi zvýšená minimální záloha na pojistné, která se letos zvýšila z 1752 Kč na 1797 Kč. Pokud tedy podnikáte, platí pro vás povinnost platit vyšší zálohu už od ledna a vy ji v nové výši musíte uhradit do 8. února. Vyšší minimální zálohy se dotýkají i těch OSVČ, které jsou ve ztrátě.

Více si ale připlatí na zdravotním pojištění také zaměstnanci, kteří pracují na zkrácený úvazek a jejich mzda je tak nižší než minimální. Za každého zaměstnance musí totiž zdravotní pojišťovna obdržet minimálně 1242 Kč (pro minulý rok platila částka 1148 Kč – počítá se jako 13,5 % z minimální mzdy), tedy  13,5 % z minimální mzdy, která se letos zvýšila na 9200 Kč. Zaměstnavatel odvádí za své zaměstnance zdravotní pojištění ve výši 9 % z jejich hrubé mzdy a zbytek tedy musí doplatit zaměstnanec.

Více za zdravotní pojištění zaplatí také osoby bez zdanitelných příjmů, které si platí pojistné samy, ale ve snížené výši. Jejich záloha se totiž počítá jako 13,5 % z minimální mzdy. A jelikož ta se letos zvýšila, zaplatí OBZP pojišťovně letos každý měsíc minimálně 1242 Kč.

Více si o změnách přečtěte v článku Změny a novinky roku 2015 v kostce

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).