Hlavní navigace

Za nepojištěný vůz už se neplatí příspěvky do Garančního fondu

Sdílet

Od začátku ledna už nemusí řidiči za provozované auto bez povinného ručení platit České kanceláři pojistitelů (ČKP) příspěvky do Garančního fondu. Novinka je důsledkem novely zákona o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla. 

Příspěvky do fondu se používaly na úhradu škod způsobených nepojištěnými auty. Po vlastnících těchto aut by tak škody měly nově vymáhat dopravní úřady obcí s rozšířenou působností.

ČKP varuje, že změna může vést i ke zdražení povinného ručení. Zákonodárci to však odmítají a upozorňují naopak na situace, kdy ČKP obesílala i majitele aut, která sice byla omylem stále v registru, ale už nebyla provozována. Více si přečtěte v článku Zaplatili jste ČKP poplatky za auto? Možná vám je musí vrátit zpět

Novela také ruší možnost polopřevodů, což je stav, kdy původní majitel vozidlo v Centrálním registru odhlásí, ale nový už ho nepřihlásí. Polopřevody se běžně užívaly například při prodeji vozu přes autobazar. (Vůz se v tomto případě nemusí přihlásit na autobazar pouze pokud se ho podaří prodat do 10 dnů.) 

Podrobnější článek o důsledcích pro majitele nepřihlášených aut vyjde na serveru Měšec.cz příští týden.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).