Hlavní navigace

Každý druhý Čech se stal terčem kyberpodvodníků

Sdílet

Sociální inženýrství, podvod Autor: Měšec.cz s využitím DALL-E

Polovina Čechů má přímou zkušenost s útokem na svoji peněženku, potažmo na bankovní účet, prostřednictvím internetového podvodníka. Nejčastější formou pokusu o získání vašich peněz je podvodný e-mail nebo SMS zpráva. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu technologické a platební společnosti Mastercard. 

15 % účastníků tohoto průzkumu přiznalo, že se záměr útočníkům podařil a dalších 31 % lidí osobně zná někoho, kdo o peníze tímto způsobem přišel. Kromě podvodným e-mailů a SMS se Češi nejčastěji setkávají s pokusy vylákat na nich údaje k platební kartě, případně narazili na falešnou platební bránu. Desetina dotázaných pak zaplatila na internetu za zboží, které nakonec vůbec nedostali.

Průzkum Mastercard: S jakými podvody jste se setkali?
Typ podvodu %
Dostal/a jsem podvodný e-mail 28
Dostal/a jsem podvodnou SMS 22
Někdo se ode mě pokusil získat údaje k platební kartě 18
Narazil/a jsem na podvodnou platební bránu 17
E-shop si vzal peníze, ale nezaslal zboží 11
Někdo volal a vydával se za bankéře, policistu nebo finančního poradce 6
Narazil/a jsem na podvodnou aplikaci 5

Rozvoj moderních technologií je bohužel příležitostí i pro zločince. Bezpečnost proto musí být součástí každého digitálního produktu a služby. Náš přístup spočívá v kombinaci technologií a znalostí v ucelené službě, která vyhodnocuje a chrání před riziky a zároveň zajišťuje důvěru, a to nejen v oblasti plateb, vysvětluje Jana Lvová, generální ředitelka společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

Mastercard využívá pro bezpečné ověření transakcí technologické řešení Decision Intelligence, které v současné době hodnotí zhruba 4 tisíce transakcí za sekundu. Nedávno zavedla vylepšenou verzi systému, Decision Intelligence Pro, která využívá generativní umělou inteligenci a úspěšnost detekce podvodů se zvýšila v průměru o 20 %, v některých případech až o 300 %.

Od roku 2018 investovala společnost Mastercard do kybernetické bezpečnosti 7 miliard amerických dolarů. Podpořila přes 20 startupů zaměřených na kybernetickou bezpečnost, každých 10 dní vyhodnocuje stav kybernetické bezpečnosti každé finanční instituce a 14 milionů jejich obchodníků. Technologie Safety Net, který společnost Mastercard vyvinula, zabránila v letech 2022 – 2023 potenciálních ztrátám zákazníků při pokusech o podvody a kybernetické útoky částkám v souhrnné výši 20 mld. dolarů.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).