Hlavní navigace

Nevíte si rady s elektronickým daňovým přiznáním? Hospodářská komora připravila návod

Sdílet

190423/2x/FA.com: Daňové přiznání, formuláře, daň, finanční úřad Autor: isifa/Lidové noviny/FRANTISEK VLCEK

Za dva týdny, 2. května 2024, vyprší lhůta pro elektronické podání daňového přiznání pro všechny podnikatele a právnické osoby kromě těch, kteří mají povinný audit, nebo jimž přiznání zpracovává daňový poradce. V takovém případě mají tito podnikatelé lhůtu pro odevzdání prodlouženou do 1. července. 

V letošním roce mají všichni podnikatelé, kterým stát zřídil datovou schránku, povinnost podat daňové přiznání právě pouze jejím prostřednictvím. Datových schránek stát založil více než 2 miliony, přesto však cca 450 tisíc povinných uživatelů schránku dodnes neotevřelo.

Existuje tedy poměrně velké riziko, že si někteří podnikatelé nebudou s elektronickým podáním vědět rady. Hospodářská komora proto na své webové stránce uveřejnila návod krok za krokem, jak takové daňové přiznání vyplnit a pomocí datové schránky odeslat. V návodu naleznete detailní postup s ilustračními obrázky, které by mohly pomoct každému, kdo ještě s elektronickou komunikací nepřišel do styku.

Digitalizace musí být k uživateli přátelská a přinášet mu výhody. Pokud podnikatel pořídí daňové přiznání jako data, tedy vyplní formulář daňové přiznání na počítači, a stát mu dává možnost, aby podal daňové přiznání jako data, musí se o tom podnikatel dozvědět. A v tom mu pomáhá i Hospodářská komora, říká předseda sekce pro podporu podnikání a digitální agendu Hospodářské komory Aleš Kučera.

Finanční správa ČR oslovila téměř 31 tisíc podnikatelů, u kterých je zřejmé, že si svoji datovou schránku ještě neotevřeli, s upozorněním, že se jim povinnost elektronického podání letos nevyhne.  

V letošním roce už totiž není možné zopakovat plošnou toleranci listinných podání u těchto osob. Ukazuje se, že přes veškerou snahu stále zůstává skupina OSVČ, která podala své daňové přiznání tradičním listinným způsobem a nová pravidla nepřijala. Rozhodli jsme se proto prodloužit loňský toleranční přístup v případě OSVČ nad 70 let věku, u kterých vadu ve způsobu podání opraví správce daně a nebude uplatňovat sankce, říká generální ředitelka Finanční správy Simona Hornochová. Z naší činnosti je myslím zřejmé, že Finanční správa plně podporuje digitalizační úsilí státu, ostatně letos předpokládáme, že podíl elektronických přiznání přesáhne 70 %. Oceňujeme proto aktivitu Hospodářské komory, která může napomoci zbývající skupině podnikatelů přijmout elektronický způsob komunikace, dodává.

Pro podání daňového přiznání můžete také využít cestu přes portál MOJE daně, do kterého se přihlásíte i s pomocí bankovní identity. Pokud daňové přiznání vyplníte v portálu MOJEdaně, vyhnete se možným chybám, které byste jinak mohli udělat. Přiznání se vám totiž automaticky předvyplní a zbytek budou hlídat automatické nápovědy.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).