Hlavní navigace

Jste hospitalizováni? Nikdo vám nesmí vystavit recept, dokud nebudete propuštěni

Sdílet

Pokud jste hospitalizováni v nemocnici, v léčebně nebo v jiném zdravotnickém zařízení, jsou lékaři povinni vám zajistit a poskytnout veškeré léčivé přípravky, které trvale užíváte na základě indikace vašeho lékaře. Musím vám ale zajistit i nově nasazené léky a přípravky.

Na úhradě léčiv při hospitalizaci se nepodílíte, úhrada je zahrnuta v paušální platbě, kterou toto zdravotnické zařízení dostane od zdravotní pojišťovny.

Vypsat recept vám ale během hospitalizace nikdo nesmí. Při hospitalizaci pacienta nelze současně vykázat péči, která je poskytována v režimu ambulantní péče. Praktický lékař tedy pacientovi v době jeho hospitalizace nesmí nic na recept (ani na poukaz) předepsat, a pokud by se tak stalo, informační systém pojišťovny nedovolí předepsaná léčiva zaplatit z veřejného zdravotního pojištění, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Pokud by přece jen k vystavení receptu došlo, musel by jej zaplatit lékař, který ho vystavil. Recept vám totiž smí napsat až v poslední den ústavní péče. Ten den jste totiž fakticky propuštěni. Na receptu by také mělo být razítko ambulance.

Z nemocnice však nemáte odcházet s receptem. Podle zákona o zdravotních službách musí být pacient při propuštění vybaven léčivými přípravky na tři dny nebo v odůvodněných případech i na další nezbytně nutnou dobu. To se týká zejména situací, kdy zdravotní stav pacienta nezbytně vyžaduje bezodkladné užívání léčivého přípravku, ale vzhledem k místní nebo časové nedostupnosti lékárenské péče není možný včasný výdej léčivého přípravku na lékařský předpis, dodává Oldřich Tichý.

Poté, co vás propustí, odešle nemocnice zprávu vašemu ošetřujícímu lékaři, který ústavní péči navrhl. Následně vám bude vaše léky předepisovat praktický lékař, případně ošetřující lékař – specialista.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).