Hlavní navigace

Jedete na dovolenou bez cestovního pojištění? Může se vám prodražit

Sdílet

Pokud už vaše přípravy na dovolenou vrcholí, nemělo by na seznamu věcí, které je potřeba před dovolenou zařídit, chybět cestovní pojištění. To se může výrazně lišit podle toho, jestli cestujete jen po České republice, nebo jedete do zahraničí.

V rámci České republiky zpravidla nemáte důvod se cestovně připojišťovat. V rámci povinného zdravotního pojištění máte garantovanou bezplatnou lékařskou péči na celém území ČR. Dále pak povinné ručení a havarijní pojištění kryje škody způsobené vašim motorovým vozidlem a škoda, kterou přápadně způsobíte někomu jinému, bude hrazena z vašeho pojištění odpovědnosti za škodu. Samozřejmě v případě, že jej máte sjednáno, například jako součást pojištění domácnosti.

Vaše povinné ručení ale platí i v zahraničí. Na zelené kartě jsou uvedeny státy, na které se pojištění vztahuje. Cestujete-li autem do státu, který na kartě uveden není nebo je přeškrtnutý, musíte si zaplatit takzvané hraniční pojištění. Havarijní pojištění můžete mít sjednáno buď jen pro území České republiky, nebo i pro zahraničí. Ověřte si proto, zda a v jakém rozsahu vaše havarijní pojištění v zahraničí platí, upozorňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. Potřebujete-li se pro cestu autem do zahraničí havarijně připojistit, sjednejte si krátkodobé havarijní pojištění a pojištění asistenčních služeb v zahraničí.

Pokud cestujete s cestovní kanceláří, může se vám i v rámci České republiky hodit pojištění storna zájezdu. Případně krátkodobé úrazové pojištění, pokud budete provozovar sportovní aktivity.

Do zahraničí se pak doporučuje sjednat si cestovní pojištění vždy. Vaše kartička pojištěnce platí jen v rámci států EU a zaručuje vám bezplatnou lékařskou péči v takovém rozsahu, v jakém je poskytována místním pojištěncům. Můžete se ale setkat s mnoha doplatky. Navíc zdravotní pojišťovna za léčbu zaplatí pouze hodnotu ekvivalentu platby v tuzemsku. Zbytek budete muset doplatit, přičemž je dobré myslet na to, že lékařské výkony ve většině evropských zemí jsou dražší než v České republice, vysvětluje Lukáš Zelený.

Mimo Evropskou unii se pak cestování bez cestovního pojištění rovná hazardu. O tom, jak to může dopadnout, jsme psali ve článku Jak přežít v zahraničí bez cestovního pojištění?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).