Při cestování do zahraničí budete řešit i výměnu českých korun za tamnější měnu. Mnoho transakcí můžete vyřešit skrze platbu kartou, což se vám vyplatí, pokud vaše banka nemá nevýhodný kurz. Banka totiž převádí bezhotovostně cizí měny v kurzu devizy – prodej, který je v průměru o cca 10 haléřů na jedno euro nebo americký dolar výhodnější než kurz valuty – prodej určený pro směnu bankovek a mincí. Za platbu kartou v zahraničí navíc obvykle neplatíte žádné poplatky, náklady na směnu banky zahrnují do směnného kurzu,
vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.
Bez hotovosti ale necestujte. Alespoň nějaké bankovky zahraniční měny si zajistěte ještě v České republice. Případně můžete vybrat peníze v bankomatu v zahraničí, ale to bývá často zatíženo poplatkem v řádech i stokorun za výběr. A navíc můžete získat horší kurz. Ještě horší podmínky pro výběr v zahraničních bankomatech bývají stanovené pro kreditní karty a ve většině případů se na ně nevztahuje bezúročné období. Před odjezdem na dovolenou si proto zjistěte, jak vaše banka zpoplatňuje výběry ze zahraničního bankomatu, a podle toho se hotovostí vybavte ještě před cestou.
O tom, kde výhodně nakoupit jakou měnu jsme psali ve článku Kde nakoupit chorvatské kuny na dovolenou? Do směnárny hned nechoďte a ve článku Kam pro eura na dovolenou? Výhodnější než banky jsou směnárny a pumpy.
Pokud se rozhodnete měnit peníze ve směnárně, dejte si pozor, abyste se nestali cílem nekalých praktik. Jděte proto jen do směnárny, o které si předtím zjistíte recenze a nebo s ní máte dobré zkušenosti z minula. Každá směnárna je povinna vámpřed transakcí poskytnout informaci o sobě (název, sídlo, provozovna, kontakt), o transakci (měna, objem transakce, směnný kurz, poplatky, celková vyplacená částka, datum a čas) a o vašich dalších právech, například možnostech reklamace. Vždy tento doklad vyžadujte, zkontrolujte na něm uvedené údaje a uschovejte si ho pro případnou reklamaci.