Cena dálničních poplatků se od roku 2017 výrazně nezměnila. V České republice zůstávají ceny dálničních známek neměnné. V zahraničí si ale mírně připlatíte. Informovala o tom ÚAMK.
V Rakousku se cena dálniční známky zvýšila pouze o inflaci, tedy o 10 centů, aktuálně tak stojí přibližně 260 Kč. Asi nejdražší nabízený průjezd placenými úseky v Rakousku je jízda po horské silnici na Grossglockner (30,50 euro).
Ve Slovinsku na rozdíl od ostatních zemí pořídíte i jen 7 denní dálniční známku pro vozidla do 3,5 tuny. Její cena se nezvedla a zaplatíte 450 Kč. Pokud má ale vozidlo nad přední nápravou výšku více než 1,3 metru, zaplatíte za známku dvojnásobek. Ten také zaplatíte za měsíční známku, v případě, že jedete k moři na 10 či 14 dnů a více.
Chorvatsko oproti loňsku rovněž nezměnilo ceny. Nicméně od začátku turistické sezóny jsou ceny tradičně vyšší a na konci sezóny se opět snižují. Na trase Záhřeb (mýtnice Lučko) až sjezd do Rijeky je cena v sezóně vyšší o 7 kun. Takže tato trasa vyjde asi na 270 Kč, do Zadaru do bude 466 Kč.
V případě cesty do Itálie rovněž narazíte na placené úseky. Počítejte s průměrnoou cenou 8 – 10 euro za průjezd 100 km podle toho, jak to stanovil konkrétní provozovatel daného úseku. Slovensko rovněž neměnilo ceny dálničních elektronických známek. A tak 10denní vyjde na 10 euro, tedy 260 Kč.
Horší je situace u pohonných hmot. V České republice je aktuální průměrná cena 33,17 Kč za litr benzinu a 32,44 Kč za litr nafty. I přes meziroční nárůst o zhruba 3 Kč patříme k těm nejlevnějším na trasách k Jadranu, středozemnímu moři v Itálii nebo do Tater na Slovensku.
Nejblíže této ceně je Rakousko, zvláště na čerpacích stanicích mimo dálnice lze nakoupi pohonné hmoty o cca 1 Kč levněji. ve Slovinsku si naopak o korunu za litr připlatíte. Po cestě na Jadran nejvíce utratíte v Chorvatsku. Zhruba o 3 Kč více zaplatíte za benzin a o 3,50 Kč za naftu.
Nejdráže je v Itálii, kde si na benzinu připlatíte o 9 Kč na litr a u nafty o 7 Kč na litr. Italské úřady navíc pokutují ty, kdo dovezou do země více než 10 litrů pohonných hmot a navíc v nehomologovaném kanystru. Na místě je také mít účtenku o tom, že jste dané pohonné hmoty čerpali v zemi EU. V opačném případě hrozí pokuta až do výše 7 700 euro, tedy cca 200 000 Kč.
Vyplatí se tedy čerpat na stanici před odjezdem z ČR, nikoli ale na čerpacích stanicích D1 těsně před hranicemi. Tam jsou ceny naopak vyšší.