Hlavní navigace

Jeden tiskopis daňového přiznání může posloužit třem účelům

18. 3. 2010

Sdílet

Podat správně daňové přiznání znamená také vědět, které k čemu slouží. Na jednom tiskopise totiž můžete odevzdat řádné, opravné a dodatečné daňové přiznání. Čtěte více: Jak na daňové přiznání (NÁVOD)

Řádné daňové přiznání podáváte v řádném termínu do 31. března. V případě, že využíváte služeb daňového poradce nebo je nutné ověřit účetní závěrku auditem, řádný termín odevzdání přiznání pro tzv. odloženou daň se prodlužuje do 30. června. Výjimkou je případ, kdy datum řádného termínu připadne na víkend, v tom případě je řádným termínem následující den.

Využijte exkluzivních interaktivních formulářů daňového přiznání, které vám nedovolí udělat v přiznání chybu. S nimi získáte i formuláře pro správu sociálního zabezpečení a vybrané zdravotní pojišťovny. V případě, že vám na srdci leží nějaký dotaz, využijte také služeb našeho odborníka v daňové poradně.

Opravné přiznání bude podávat ten, kdo v něm ještě v termínu do 31. března zjistí chybu. Formulář se správnými údaji je ale nutné odevzdat do konce března. Opravných daňových přiznání můžete v případě, že zjišťujete nové a nové chyby, podat hned několik. Finanční úřad přihlédne k tomu poslednímu, které ale musí být odevzdané do 31. března (pokud nevyužíváte služeb daňového poradce).

Dodatečné daňové přiznání vám poslouží v případě, že zjistíte ve svém formuláři chybu, ale řádný termín již uplynul. Pokud vám na základě pochybení vznikl nedoplatek daně, začínají od dubna nabíhat úroky z prodlení. Na formulář dodatečného přiznání je nutné uvést tzv. datum zjištění důvodů, což je datum, kdy jste na chybu přišli. Do konce následujícího měsíce od tohoto data je nutné toto přiznání podat na příslušný finanční úřad. Zjistí-li dříve chybu správce daně, toto přiznání již podat nemůžete.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).