Hlavní navigace

Jaro přineslo na trh práce sezónní místa

Sdílet

Podíl nezaměstnaných se snížil z březnových 6,1 % na dubnových 5,7 %. Trh ostatně tento vývoj očekával kvůli sezónním pracem, které jsou pro jarní období typické. Počet nezaměstnaných se tak snížil v dubnu na necelých 415 tisíc osob. Pozitivní vývoj zaznamenali ve všech 77 okresech.

Po sezónním očištění je patrné určité zmírnění zlepšujícího se trendu v souladu s mírnou ztrátou hospodářské dynamiky, která byla na přelomu loňského a letošního roku patrná, popsal výsledky Jan Vejmělek, hlavní ekonom a vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum Komerční banky, podle kterého ale trend solidní tvorby nových pracovních míst stále pokračuje. Jen za duben se počet volných míst zvýšil skoro o sedm tisíc (celkem tedy přes 124 tisíc nových míst v dubnu).

Rekordní zaměstnanost a nejnižší nezaměstnanost od roku 2007 povedou podle Vejmělka k tomu, že poroste tlak na růst mezd. Růst nominálních mezd by se letos měl přiblížit čtyřem procentům. V kombinaci se rekordní zaměstnaností to bude solidní základ pro spotřebu domácností jako letošního hlavního tahouna růstu české ekonomiky, odhaduje analytik.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).