Hlavní navigace

Urazíte-li policistu, jeho kolega vám může nadělit pokutu 10 000 Kč

Sdílet

Urazit policistu do budoucna asi vyjde draho. Rozhodli o tom poslanci schválením novely zákona o přestupcích. Pokud návrh projde, zvýší se pokuty za některé přestupky i desetinásobně. Nová úprava by měla začít platit od příštího července, ale ještě ji bude posuzovat Senát.

Urážka nebo pomluva policisty nebo úředníka bude podle novely klasifikována jako přestupek proti veřejnému pořádku pod pokutou do 10 000 Kč. Úsměvné je, že zákon nijak nespecifikuje, co je to vlastně urážka a tak o ní bude rozhodovat správní orgán, tedy jiný policista – třeba zrovna kolega, se kterým jste byli ve sporu – nebo například obecní úřad.

Desetinásobně (na 100 000 Kč) se zvýší pokuta za zmaření, ztížení nebo ohrožení poskytnutí zdravotní služby. Stejně má vzrůst pokuta za provozování obchodní, výrobní nebo jiné výdělečné činnosti, na kterou nemáte oprávnění. Zde poslanci navzdory vládnímu návrhu maximální sankci snížili. Většinou ale byli přísnější než kabinet.

Zvýšit by se měla i sankce za nesprávný či neúplný údaj, který sdělíte úřadu (z 10 na 50 tis. Kč) nebo za údaj, který naopak nesdělíte kvůli tomu, že vám to přinese nějakou neoprávněnou výhodu.

Na 50 tis. Kč by také měla vzrůst pokuta za škodu na cizím majetku, neoprávněné užívání věci nebo přisvojení věci nálezem. Sankce by měla platit i pro podnikatele a firmy a v případě opakování přestupku by se zvýšila na 70 tis. Kč.

Deset tisíc si můžete vykoledovat také za ublížení na cti, nedodržení omezujícího opatření, vzbuzování veřejného pohoršení nebo rušení nočního klidu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).