Hlavní navigace

Jaký bude účet za odchod Řecka z eurozóny?

Sdílet

Arsen Lazarevič 21. 5. 2012

Studie banky JPMorgan odhadla, že čisté dopady odchodu Řecka z eurozóny a přechod na drachmu přijde na 400 miliard eur: 

Hlavní přímé ztráty by s sebou nesly řecké dluhopisy za 240 miliard eur držené mezinárodními věřiteli (EU/MMF), dalších 130 miliard eur ztráty by vzniklo kvůli expozici eurozóny vůči Řecku skrze Target2 (systém vypořádání plateb mezi ECB a centrálními bankami zemí eurozóny) a asi 25 miliard dosahuje hodnota možných ztrát z řeckých expozic evropských bank, uvedli ve studii analytici JPMorgan. 

Podle nich by odchod Řecka měl vliv na další země spadající do jižní skupiny. Trhy spíše vidí Řecko jako předchůdce, kterého budou následovat další periferní země, než jako zvláštní případ,  tvrdí analytici JPMorgan. V tomto případě by situace byla podle nich mnohem vážnější: 

Nebylo by to jen 800 miliard eur, které mají zahraniční investoři ve Španělsku a Itálii, ale také 500 mld. EUR v korporátních dluhopisech a 300 miliard eur v kotovaných akcií z těchto dvou zemí, uvádí analýza JPMorgan rozsah problému. Zprávu přinesla Patria Online. Čtete také: Názorový duel: Udržet eurozónu pohromadě je jako smrtící koktejl

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).