Hlavní navigace

Počet lidí, co neberou průměrnou mzdu, narůstá

Sdílet

Arsen Lazarevič 21. 5. 2012

Zatímco ještě v roce 2007 nedosáhlo na průměrnou mzdu 64,1 % zaměstnanců, v roce 2011 už to bylo 67 %. Průměrná mzda loni dosáhla 24 319 Kč. 

Rozdíl mezi průměrným výdělkem a tzv. mediánem, jenž vyjadřuje hodnotu, kolem níž se mzdy pohybují nejčastěji, dosáhl loni 4359 korun. Ve veřejné sféře byl 1621 Kč a v soukromé 5162 Kč. Tak velký rozdíl byl dán výplatou odměn a podílů manažerům firem, vysvětluje ve zprávě pro vládu Ministerstvo práce a sociálních věcí. 

Podle analytika Raif­feisenbank Ale­še Michla je nutné, aby vláda nepodrážela nohy střední třídě: 

Řekl bych, že střední třída nechce nějaké nové dotace, ale aby jí stát pořád nepodrážel nohy. Poslední roky však dostává tato skupina zabrat. Střední třída jako celek přitom odvádí na daních nejvíce. Hrajeme vůči ní tedy značně nefér. Pamatuji si, jak levice snížila daně nízkopříjmovým lidem. Z rozhodnutí pravice pak zase ušetřili nejvíce ti nejmajetnější. A teď se střední třídě naděluje vyšší DPH, kritizuje Michl pro Novinky.cz

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 5. 2012 17:07

  Občasník (neregistrovaný) ---.projekthtl.cz

  Střední příjmová třída je tvořena obvykle zodpovědnými, vzdělanými a kreativními pracanty, ale narozdíl od vysokopříjmových nemá takový úspěch v tlaku na tvorbu systémových pravidel (lobbing ap.). Nízkopříjmoví zase těží z populistických kroků různých garnitur. Výsledek odráží to, co je každému logicky uvažujícímu jasné: Střední třída to prostě vstřebá, bude více makat a nakonec vše zaplatí. Ach jo !

 • 23. 10. 2012 11:22

  japuaa (neregistrovaný) ---.env.cz

  velmi usmevne, uz jenom kvuli, faktu ze obecne znama definice bankovniho sektoru pro zarazeni ovcana do tzv. stredni tridy je nasledujici : Kdyz v soucasnem okamziku prestane se vsemi vydelecnymi aktivitammi a bez problemu se z doposavade nastradaneho uzivi do konce zivota, pak je ve stredni tride :D ------> stredni trida nic nezaplati, protoze u nas temer neexistuje :D

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).