Zdravotní péče v zahraničí má mnohdy jiné standardy, než na jaké jsme zvyklí v České republice. Pozor je třeba si dávat i na podvody. ERV pojišťovna zaznamenala nový druh podvodů v Egyptě. Hotelový lékař zavolá sám a spojí klienta s falešnou asistencí, která potvrdí, že zaplatí, ale pak to musí uhradit klient,
varuje Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny. V takovém případě se navíc často dostanete do neprověřených rukou nedostudovaných lékařů a cena za ošetření je několikanásobně nadsazená.
Základní pravidlo proto zní: Kontaktovat asistenční službu vaší pojišťovny, a to z vlastního telefonu.
Pozor si pak dejte i na kvalitu zdravotnictví ve veřejných nemocnicích, kde je v porovnání s ČR cca 5× nižší úroveň péče. Naopak v prověřených a využívaných klinikách je kvalita srovnatelná s ČR.
V Turecku funguje systém opět trochu jinak. Mnoho nemocnic je sdruženo do jedné velké sítě, kde ale také často uměle prodlužují léčbu. Cíl je jediný – získat od vás více peněz. Opět proto vše řešte s asistenční službou. Turecko je pak specifické v tom, že lékaři nejezdí do hotelů, ale raději pro vás pošlou auto.
Kvalita zdravotní péče je v Turecku vyšší než v Egyptě. Soukromé, pojišťovnou prověřené kliniky mají srovnatelnou úroveň péče jako u nás. Ostatní zdravotnická zařízení poskytují v porovnání s ČR o 30–40 % nižší kvalitu.
Výrazné rozdíly ale najdeme i v Evropě. Například v Řecku nejsou v nemocnicích přítomné zdravotní sestry. O pacienty se tu běžně starají rodinní příslušníci či známí. My jsme schopni zdravotní sestry pro naše klienty zajistit, což je při léčení v cizí zemi velmi vysokou přidanou hodnotou,
dodává Vlastimil Divoký. Z důvodu nedostatku personálu je také nutné počítat s delšími čekacími lhůtami ve státních nemocnicích. V soukromém sektoru je důležité, aby byla klinika prověřena, jelikož i v Řecku se objevují ne vždy plně kvalifikovaní lékaři.