Hlavní navigace

Od čtvrtka byste za určitých podmínek měli přezout na zimní pneu

Sdílet

Od čtvrtka 1. listopadu 2018 začne platit každoroční povinnost použít zimní pneumatiky, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo ji na vozovce lze vzhledem k počasí očekávat. Zimní obutí pak v tomto období musíte použít vždy na úseku, který je označený dopravní značkou „zimní výbava“.  Začátek zimní sezóny ale řada řidičů podceňuje a podle České asociace asistenčních společnosti včas nepřezuje nebo má nedostatečný vzorek až 20 % řidičů.

Pneumatiky jsou tím, co drží každé auto na silnici, motoristé by jim proto měli věnovat zvýšenou pozornost a nepodceňovat doporučení výrobců vozidel, ani předpisy. První sníh každoročně přináší záběry osobních a nákladních vozidel blokujících i v mírných kopcích silnice. Příčinou jsou z velké části špatné pneumatiky. Tito nezodpovědní řidiči tak blokují provoz, ale svým jednáním vytvářejí i nebezpečné situace na silnicích, říká Zbigniew Macura, provozní ředitel Allianz Worldwide Partners pro ČR a SR, a viceprezident ČAAS.

Pokud vás při jízdě na nevhodných pneumatikách přistihne Policie ČR, hrozí vám pokuta. Kromě toho si můžete přidělat starosti při technické kontrole vozidla a v případě, kdy by díky špatným pneumatikám došlo k nehodě, i problémy při likvidaci pojistné události. Pojišťovna má právo krátit pojistné plnění, pokud se prokáže příčinná souvislost nehody se špatným stavem vozidla či např. špatným obutím vozidla.

Od 1. října 2018 už sice nemusíte vozit rezervu, pokud máte sjednanou asistenční službu, přes to právě asistenční společnosti doporučují mít pro případ defektu pneumatiky rezervu k dispozici. Z našich zkušeností vyplývá, že v 60 % případů, kdy jsme přivoláni k poškozené pneumatice, můžeme motoristovi pomoci přímo v terénu a to výměnou za jeho náhradní kolo. Pokud však rezervu s sebou nemá, je téměř vždy nutný odtah do autoservisu, což je i pro motoristu výrazně složitější řešení, hodnotí situaci Marek Jaroš, ředitel asistenční společnosti Global Assistance.

Rezervu je možné použít celoročně bez ohledu na to, zda je na ní obutá zimní či letní pneumatika, avšak je důležité respektovat, že jde o kolo pro nouzové dojetí do pneuservisu a je proto nutné této skutečnosti přizpůsobit i styl jízdy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).