Hlavní navigace

Jaké změny musí OSVČ hlásit zdravotní pojišťovně?

Sdílet

Gabriela Hájková 22. 5. 2017

Pokud jako OSVČ měníte bydliště, musíte změnu ohlásit i úřadům. Zdravotní pojišťovně změnu trvalého pobytu (stejně jako jména, příjmení apod.) musíte podle zákona o veřejném zdravotním pojištění oznámit své zdravotní pojišťovně do 30 dnů ode dne, kdy k ní došlo.

Jako OSVČ musíte podle zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění také pojišťovně do 8 dnů ohlásit i změny sídla nebo místa podnikání, obchodního jména, identifikačního čísla a čísla bankovního účtu, pokud je z něj prováděna platba pojistného. Přestěhování můžete oznámit osobně, písemně či telefonicky. Na konkrétní požadavky k jednotlivých formám se zeptejte přímo své zdravotní pojišťovny.

V případě stěhování pak nesmíte zapomenout ani na změny v platbách. Například VZP totiž nemá jen jeden sběrný účet pro platby záloh OSVČ, ale má jich řadu podle krajských pracovišť.

Pozornost věnujte nejen číslu účtu, ale i variabilnímu symbolu. Pokud byste platbu pojistného poukázal na účet jiné regionální pobočky VZP, než na které jste evidován, ale pod správným variabilním symbolem (číslo pojištěnce), je platba automaticky správně přiřazena. Bez správného variabilního symbolu úhrada skončí v „koši“ nerozpoznaných plateb, upozornil mluvčí VZP Oldřich Tichý s tím, že až když pak doložíte chybějící platbu (výpisem z účtu, poštovní poukázkou nebo pokladním dokladem), je možno vše uvést do pořádku.

Bankovní účty všech zdravotních pojišťoven najdete v článku Zdravotní pojištění 2017: vyšší zálohy i nová čísla účtů

Platby pojistného tak musíte včas přesměrovat na správné číslo účtu, aby se záloha připsala nejdéle 8. dne následujícího kalendářního měsíce. Případný doplatek pojistného je pak splatný nejpozději do 8 dnů po dni, ve kterém byl, popřípadě měl být podán Přehled o příjmech a výdajích ze samostatné výdělečné činnosti a úhrnu záloh na pojistné za příslušný kalendářní rok.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).