Hlavní navigace

Jaké nové povinnosti přibyly všem, co chtějí zprostředkovat úvěry?

Sdílet

Hypoteční makléři musejí kritéria odbornosti splnit do konce listopadu 2018. Vyplývá to z nového zákona o spotřebitelském úvěru, který začal platit koncem loňského roku. Dříve mohl zprostředkovávat hypoteční úvěry prakticky kdokoliv.

Zákon stanoví povinnost důvěryhodnosti a odborné způsobilosti pro každého, kdo zprostředkovává spotřebitelské úvěry, mezi něž se podle nové definice řadí i ty hypoteční. Důvěryhodnost zjednodušeně znamená, že oprávnění k činnosti nezíská nikdo, kdo byl například pravomocně odsouzen pro trestný čin proti majetku, pro trestný čin hospodářský nebo pro jiný trestný čin spáchaný úmyslně nebo také osoba, u které bylo vydáno rozhodnutí o úpadku, vysvětlil Jiří Pathy, místopředseda představenstva Gepard Finance.

Zvýšené nároky klade zákon také na odbornost hypotečních makléřů. První podmínkou je alespoň maturitní zkouška, případně vyšší vzdělání. Kdo dostatečným vzděláním nedisponuje, bude muset v dohledné době činnost ukončit, uvedl Pathy s tím, že výjimkou jsou lidé, kteří se v oboru aktivně pohybují alespoň tři roky před účinností zákona. U nich se předpokládá, že je všeobecné vzdělání nahrazeno zkušenostmi v oboru.

Kromě všeobecného vzdělání zákon vyžaduje i prokázání odborných znalostí. Zprostředkovatelé musí do konce listopadu 2018 složit odbornou zkoušku u České národní banky z oboru hypoték, úvěrových produktů obecně, dále finanční matematiky, ekonomických pojmů, zákona o spotřebitelském úvěru apod.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).