Hlavní navigace

Jaká máte práva, když nesouhlasíte s vyúčtováním za elektřinu nebo plyn?

Sdílet

Ať už bydlíte ve vlastním, družstevním či nájemním bytě, řadu služeb musíte platit zálohově. Například elektřinu, plyn, vodu, provoz výtahů atd. Pokud ale s následným vyúčtováním záloh nejste spokojeni, máte právo podat reklamaci a požadovat vysvětlení.

Standardně trvá zúčtovací období 12 měsíců, přičemž vy musíte vyýčtování obdržet nejpozději do 4 měsíců od skončení zúčtovacího období, což je do konce dubna 2019.

Pokud nebudete s vyúčtováním spokojeni, máte možnost k němu do 30 dnů od doručení podat námitky.

Zpozdí-li sevyúčtování služeb nebo vyřízení námitek, máte právo, aby vám ten, kdo služby zajišťuje, zaplatil pokutu. A to maximálně ve výši 50 Kč za každý den zpoždění. Na pokutu vám ale nárok nevzniká, pokud například pronajímatel sám obdržel vyúčtování tak pozdě, že by vám jej jakožto nájemci do stanoveného termínu nemohl předat.

V případě reklamace se nenechte uchlácholit tím, že stačí reklamaci podat přes telefon. Dodavatelé někdy vyzývají zákazníky, aby reklamovali vyúčtování telefonicky prostřednictvím zákaznické linky. Ty lze využít pro získání prvotní informace, ovšem pak by měla následovat písemná reklamace, abyste měli důkaz o podání a obsahu uplatněné reklamace, říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Dodavatel energií musí vyřídit reklamaci vyúčtování nejpozději do 15 kalendářních dnů od dne doručení reklamace. Uzná-li ji za oprávněnou, je povinen vyrovnat rozdíl v platbách do 30 kalendářních dnů ode dne doručení reklamace. Nedodrží-li tuto lhůtu v případě reklamace vyúčtování elektřiny, vzniká odběrateli právo na náhradu 600 Kč za každý den prodlení, nejvýše však 24000 Kč.

U plynu se jedná o náhradu 750 Kč za každý den prodlení, maximálně však 7500 Kč.

A pokud dodavatel nevyřídí reklamaci k vaší spokojenosti, máte možnost se obrátit na Energetický regulační úřad.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).