Hlavní navigace

Dlužníků po splatnosti výrazně ubylo. Nejhůře splácí své závazky lidé v Mostě

Sdílet

Veronika Doskočilová

Počet Čechů s dluhem po splatnosti postupně klesá. V negativním Registru Fyzických osob SOLUS bylo na konci března zapsáno 595 000 osob. Vůbec poprvé tak počet nespolehlivých dlužníků klesl pod 600 000 osob. Meziroční pokles činí téměř 30 000 osob.

Procentuální počet Čechů, kteří jsou v registru zapsáni, klesl ze 7,18 % na 6,73 %. Pokles souvisí zejména s pozitivními změnami v legislativě a dobrou ekonomickou kondicí českých domácností. V souvislosti se zhoršenými makroekonomickými predikcemi však není vyloučeno, že se v budoucnu trend obrátí a počet osob s dluhem po splatnosti opět poroste. Obchody uzavírané dnes musí být spotřebitelé schopni splácet i za rok, pět let nebo v případě hypoték i za dvacet let. Obezřetnost a citlivé řízení rizika je proto na místě i v době, kdy se spotřebitelům daří lépe zvládat své smluvní závazky, uvádí Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.

I přes významný pokles počtu osob v prodlení v rámci celé České republiky ale zůstávají regiony, kde je v dluhové pasti více než 10 % dospělých obyvatel. Je tomu tak zejména v Ústeckém kraji (13,02 %) a v Karlovarském kraji (11,42 %), kde je nízká finanční gramotnost obyvatel a panuje zde i horší ekonomická kondice. Dlouhodobě největší potíže se splácením svých závazků mají občané v okrese Most. Zde evidují členské společnosti sdružení SOLUS dluh po splatnosti u 15,5 % dospělých občanů. Naopak v okrese Žďár nad Sázavou je v negativním registru SOLUS zapsáno jen 3,6 % dospělých občanů, a jde o okres s nejnižším počtem osob v prodlení, doplnil Jan Stopka.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Diskuse byla uzavřena.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).