Hlavní navigace

Jak postupovat, když na kole způsobíte nehodu?

Sdílet

Než vyrazíte s kolem na výlet, vždy byste se měli ujistit, že máte kolo správně vybavené. Přilba sice není povinná pro osoby nad 18 let, ale při srážce s pevnou překážkou ji oceníte.

Kromě toho je samozřejmě důležité být viděn a dobře vidět, tedy použití reflexních prvků a světel či svítilen. Většinou také doporučuji mít staženou na mobilu nejen navigaci či mapu, ale i aplikaci Záchranka pro rychlé přivolání pomoci sobě nebo druhým, vypočítává Stanislava Jakešová z Týmu silniční bezpečnosti. 

Samozřejmostí je nepít alkohol před jízdou. Bohužel nejvíce nehod cyklistů je způsobeno právě pod vlivem alkoholu.

Za zvážení stojí také pojištění odpovědnosti, které se vztahuje na újmy způsobené při běžných činnostech a patří sem i jízda na kole. Odpovědnostní pojistka kryje většinou náklady na újmu na zdraví nebo na životě poškozeného, včetně náhrady jeho nákladů na zdravotní péči a odškodnění za smrt. Vztahuje se také na další škody, které mohou vzniknout například při nehodě.

Většina Čechů ale tuto pojistku nemá a pokud nehodu způsobí, občas se uchýlí k pojistnému podvodu. Velká část české populace nemá sjednáno pojištění odpovědnosti v občanském životě, a tak škodu, kterou způsobí například právě jízdou na kole, nemají u koho uplatnit. Musejí jí uhradit z vlastních prostředků, jenže vyplacené částky na náhradu mohou jít do roviny několika milionů. Proto se v praxi často stává, že viníci cyklistické nehody, zejména pokud dojde ke škodě pouze na majetku, se snaží tuto škodu uplatnit v rámci povinného ručení na svoje osobní vozidlo či motocykl, s tím, že uvedou nepravdivé skutečnosti o vzniku nehody, komentuje advokát Michal Hon.

Platí, že pokud někomu svou jízdou způsobíte škodu, musíte ji nahradit. Škodu je vhodné nafotit, čímž chráníte i sebe, aby po vás poškozený nechtěl uhradit škodu většího rozsahu. Když dojde ke škodě na takovém majetku, jehož majitel není přítomen či znám, měli byste učinit nezbytné kroky k předání informace o tom, kdo škodu způsobil. Lze například umístit na místo škody lístek se vzkazem a telefonním číslem, dodává Michal Hon. Dále je vhodné zajistit si kontakt na svědky, kteří byli nehodě přítomni či ji nějak vnímali.

Pokud někoho zraníte, měli byste poskytnout první pomoc nebo zavolat složky integrovaného záchranného systému.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).