V případě, že se vám v zahraničí stane úraz, může se stát že si ošetření budete muset zaplatit. Jak získat peníze od vaší zdravotní pojišťovny?
Předně je potřeba upozornit na to, že refundace peněz, které jste za ošetření vynaložili, záleží na místě, kde vám byly poskytnuty zdravotní služby, na povaze ošetření a na právních předpisech. Pokud vaše zranění bylo ošetřeno v členském státě Evropské unie, je potřeba ještě rozlišit, zda se jednalo o péči nezbytnou nebo plánovanou.
Nezbytná péče je zdravotní péče poskytovaná v zemi pobytu, kterou z lékařského hlediska vyžaduje zdravotní stav dané osoby v důsledku úrazu nebo onemocnění, k nimž došlo během tohoto přechodného pobytu v cizině. Naproti tomu plánovaná zdravotní péče je taková, za níž pojištěnec cíleně do zahraničí vycestoval,
vysvětlil rozdíl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.
Pokud jste tedy vyhledali ošetření po úrazu, který se vám stal v členské zemi EU, jedná se o péči nezbytnou a vy máte podle Tichého možnost volby mezi tarify státu ošetření a tarify českými. Neznamená to ale, že vám zdravotní pojišťovna musí proplatit všechny vynaložené náklady.
Pokud budete žádat náhradu podle zahraničních tarifů, mohou vám být uhrazeny jen náklady do částky, kterou by za tyto zdravotní služby vynaložila z veřejného zdravotního pojištění tamní zdravotní pojišťovnou za jejího pojištěnce.
Pak je třeba upozornila na možnou míru spoluúčasti pojištěnce, kterou stanovují právní předpisy země a která se bude vztahovat i na vás. Spoluúčast tedy nebude zahrnuta do náhrady nákladů.
Pokud zvolíte refundaci dle českých tarifů, bude vám proplacena částka ve výši nákladů, které by vynaložila vaše česká zdravotní pojišťovna za svého pojištěnce, kdyby mu byly poskytnuty stejné zdravotní služby zařízením v České republice.
Pokud byste si přáli náklady vyčíslit podle zahraničních tarifů, nemůže je provést vaše česká zdravotní pojišťovna sama, ale musí zaslat dotaz příslušné zahraniční instituci a čekat na odpověď. Čekání na odpověď se může i přes urgence velmi protáhnout, u některých států není výjimkou čekací doba 6 měsíců,
upozornil Tichý. Vyčíslení podle českých předpisů naproti tomu provádí lékař vaší zdravotní pojišťovny a může být tedy výrazně rychlejší. Zejména ale pokud se vám stal úraz v západních zemích, může být výše náhrady výrazně nižší. Je proto na vás rozhodnout, zda ponesete riziko, že si na peníze počkáte déle, ale dost možná dostanete mnohem vyšší náhradu (zejm. u západních zemí) nebo budete chtít peníze rychleji i když jich může být méně.
Pamatujte na to, že předem plánované zdravotnické služby (tedy například pokud by se úraz stal u hranic a vy byste se k tamnímu lékaři ještě vrátili na kontrolu) už se nahrazují jen do výše českých tarifů.
Žádost o náhradu nákladů na zdravotní služby v zahraničí musíte podat vždy vy sami na příslušném formuláři vaší zdravotní pojišťovny. Nezapomeňte pro tento účel uschovat originál potvrzení o úhradě těchto výdajů (ne jen fakturu ale i doklad o přijetí platby) a zahraniční lékařskou zprávu (může být vyžadováno pořízení českého překladu).