Hlavní navigace

Rodičovskou by mohli pobírat i prarodiče

Sdílet

Gabriela Hájková

Kromě matky a otce dítěte by mohli rodičovský příspěvek čerpat také prarodiče dítěte. Uvažuje to novela zákona o státní sociální podpoře předložená opoziční poslankyní Markétou Adamovou.

Novinka by podle ní mohla pomoci řešit nezaměstnanost starších lidí a zároveň by ženám umožnila brzký návrat do zaměstnání.

Prarodič, který by o dítě pečoval, by kromě pobírání rodičovského příspěvku nemusel platit zdravotní pojištění a doba péče by se započítala do důchodu. Návrh poslankyně také plánuje zrušit maximální hranici pro měsíční výši příspěvku (11 500 Kč) tak, aby mohla rodina efektivněji plánovat čerpání dávky. Adamová chce také prosadit zvýšení počtu hodin, kdy lze dítě umístit do jeslí či mateřské školy a to ze 46 na 92 hodin měsíčně.

V současnosti platí, že na rodičovský příspěvek má nárok jeden z rodičů, který o dítě celodenně pečuje. Poskytuje se vždy na nejmladší dítě v rodině, ale maximálně do 4 let jeho věku. V případě, že se mu v době čerpání rodičovského příspěvku narodí sourozenec, rodiče na dávku ztrácí nárok přiznáním mateřské či rodičovské na mladšího sourozence.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).