Hlavní navigace

Jak vypadá typický dlužník na výživném? Je mu 42 a nevěří, že by ho bývalá žena dala k soudu

Sdílet

V České republice je aktuálně asi 115 500 dlužníků na výživném. V 7 % případů se navíc jedná o chronické dlužníky, kteří nikdy na své děti neposlali ani korunu. Ve většině případů jde ale o rodiče, kteří buď přestali platit, platí nepravidelně, anebo méně, než kolik jim určil soud. Vyplynulo to z průzkumu asistenčího programu VašeVýživné.cz, které provozuje Asociace neúplných rodin.

V naprosté většině případů se jedná o osoby práceschopné, které se však více či méně pohybují v šedé příjmové zóně a chrání se tak před exekucí. A to i kvůli tomu, že kromě alimentů dluží přibližně třetina z nich také splátky spotřebitelských úvěrů.

Neplacení alimentů se týká téměř jen mužů, a to v 93,5 % případů. Jen 6,5% podíl tvoří ženy, které neplatí alimenty. Zde však může statistika lehce zkreslovat, neboť muž výrazně častěji dlužné výživné nenahlašuje a neřeší.

Nejvíce dlužníků je pak ve Středočeském kraji, následně v Moravskoslezském kraji a poté v hlavním městě. A jak takový typický dlužník vypadá? Je to muž ve věku 42 let ze Středočeského města. Má dvě děti, syna a dceru ve věku 10 a 12 let. Za posledních 5 let jim dluží v průměru více než 92 000 Kč na výživném. Nejde ale o chronického neplatiče. Na děti přispíval na základě ústní dohody a nyní, když si je bere na víkend, zaplatí pár stokorun měsíčně, a to dětem jako kapesné. Postupné ochlazení vztahů s původní rodinou, na kterém se podepsaly první vážnější vztahy s novými přítelkyněmi, vedlo k tomu, že domluvené výživné postupně přestal hradit v plné výši a začal jej využívat jako donucovací nástroj. S výší výživného, kterou posléze určil soud, nesouhlasí a rozporuje i celkovou výši dluhu.

Typický dlužník na výživném má vzdělání s maturitou a v současné době nemá problém si vydělávat. Neumí však s penězi hospodařit, protože má část mzdy vyplácenu načerno v hotovosti. Exekuce se sice bojí, protože by výrazně snížila jeho životní úroveň, ale nevěří že by jeho bývalá žena mohla dluh vymáhat exekučně.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 12. 2018 12:58

  Martin Luther (neregistrovaný) 193.165.97.---

  No a potom je čtvrtina odsouzených v našich věznicích neplatičů alimentů. Většina z nich stejně žádné peníze bývalým partnerkám neplatí a jen vyžírají náš rozpočet. Vylezou a neplatí zase.

 • 16. 4. 2019 21:40

  babi (neregistrovaný) ---.cust.selfnet.cz

  Zažili jsme to u vnuka, když ho otec ze dne na den opustil v 5 letech. Výživné platil liknavě, neměl o synka zájem. Takže malý od něj nedostával dárky na Vánoce, ani k narozeninám, ba ani pohlednici. Když chlapec byl v maturitním ročníku, otec úplně přestal platit a vyzval jej prostřednictvím své advokátky, aby se DOBROVOLNĚ zřekl výživného, že již mu bylo 18 a může se tedy živit sám. Podotýkám, že studoval řádně, nikdy neměl snížený st. z chování, nikdy neopakoval. Pro nedostatek financí nebyl na lyžáku, na šk. výletu, neměl kapesné, byla pro něj problém pětistovka když jeli do Prahy na exkurzi. Pak se vnuk dověděl o Asociaci Vaše výživné, využil jejich služeb. Formou exekuce během 1/2 roku dlužné výživné vymohlo a peníze začaly docházet. Vnuk odmaturoval a ani pak tatínka nezajímal. Na duši chlapce to zanechalo šrámy na celý život. Mrzí mě, že jsme exekuci nepodali dřív, život vnuka se aspoň trochu mohl přiblížit jeho spolužákům.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).