V České republice je aktuálně asi 115 500 dlužníků na výživném. V 7 % případů se navíc jedná o chronické dlužníky, kteří nikdy na své děti neposlali ani korunu. Ve většině případů jde ale o rodiče, kteří buď přestali platit, platí nepravidelně, anebo méně, než kolik jim určil soud. Vyplynulo to z průzkumu asistenčího programu VašeVýživné.cz, které provozuje Asociace neúplných rodin.
V naprosté většině případů se jedná o osoby práceschopné, které se však více či méně pohybují v šedé příjmové zóně a chrání se tak před exekucí. A to i kvůli tomu, že kromě alimentů dluží přibližně třetina z nich také splátky spotřebitelských úvěrů.
Neplacení alimentů se týká téměř jen mužů, a to v 93,5 % případů. Jen 6,5% podíl tvoří ženy, které neplatí alimenty. Zde však může statistika lehce zkreslovat, neboť muž výrazně častěji dlužné výživné nenahlašuje a neřeší.
Nejvíce dlužníků je pak ve Středočeském kraji, následně v Moravskoslezském kraji a poté v hlavním městě. A jak takový typický dlužník vypadá? Je to muž ve věku 42 let ze Středočeského města. Má dvě děti, syna a dceru ve věku 10 a 12 let. Za posledních 5 let jim dluží v průměru více než 92 000 Kč na výživném. Nejde ale o chronického neplatiče. Na děti přispíval na základě ústní dohody a nyní, když si je bere na víkend, zaplatí pár stokorun měsíčně, a to dětem jako kapesné. Postupné ochlazení vztahů s původní rodinou, na kterém se podepsaly první vážnější vztahy s novými přítelkyněmi, vedlo k tomu, že domluvené výživné postupně přestal hradit v plné výši a začal jej využívat jako donucovací nástroj. S výší výživného, kterou posléze určil soud, nesouhlasí a rozporuje i celkovou výši dluhu.
Typický dlužník na výživném má vzdělání s maturitou a v současné době nemá problém si vydělávat. Neumí však s penězi hospodařit, protože má část mzdy vyplácenu načerno v hotovosti. Exekuce se sice bojí, protože by výrazně snížila jeho životní úroveň, ale nevěří že by jeho bývalá žena mohla dluh vymáhat exekučně.