Hlavní navigace

Britové se rozhodli vystoupit z EU - jaké to může mít dopady?

Sdílet

Veronika Doskočilová

V referendu, které se včera konalo ve Velké Británii, si Britové odhlasovali, že chtějí vystoupit z Evropské unie. Tento výsledek měl okamžitý dopad na situaci na trhu.  Trhy zažívají dle očekávání vysokou volatilitu, kurz libry k dolaru se propadl o více než 10 % k 1,32. Kurz koruny k euru na výsledky reagoval mírně a prozatím se pohybuje kolem 27,1, říká Jakub Seidler, hlavní ekonom v ING Bank.

I na zbytek Evropské unie ale bude mít výsledek referenda vliv. Velice pravděpodobně totiž dojde je snížení exportních příležitostí, a to kvůli snížené poptávce z Velké Británie. Třetím kanálem, projevujícím se hlavně v Británii, bude zdražení dluhového financování včetně úvěrů pro britské podnikatelské subjekty tím, jak budou investoři a banky požadovat zvýšenou prémii za nejistotu, dodává Pavel Sobíšek, ekonom v UniCredit Bank.

Ačkoli v současné době je situace na trzích značně nejistá, nelze z ní usuzovat nic o budoucím vývoji. Velká Británie nemá povinnost řídit se výsledkem referenda a z Evropské unie tudíž vystoupit nemusí.

Více o referendu a vlivu na trhy si můžete přečíst:

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).