Hlavní navigace

Britové se rozhodli vystoupit z EU - jaké to může mít dopady?

Sdílet

V referendu, které se včera konalo ve Velké Británii, si Britové odhlasovali, že chtějí vystoupit z Evropské unie. Tento výsledek měl okamžitý dopad na situaci na trhu.  Trhy zažívají dle očekávání vysokou volatilitu, kurz libry k dolaru se propadl o více než 10 % k 1,32. Kurz koruny k euru na výsledky reagoval mírně a prozatím se pohybuje kolem 27,1, říká Jakub Seidler, hlavní ekonom v ING Bank.

I na zbytek Evropské unie ale bude mít výsledek referenda vliv. Velice pravděpodobně totiž dojde je snížení exportních příležitostí, a to kvůli snížené poptávce z Velké Británie. Třetím kanálem, projevujícím se hlavně v Británii, bude zdražení dluhového financování včetně úvěrů pro britské podnikatelské subjekty tím, jak budou investoři a banky požadovat zvýšenou prémii za nejistotu, dodává Pavel Sobíšek, ekonom v UniCredit Bank.

Ačkoli v současné době je situace na trzích značně nejistá, nelze z ní usuzovat nic o budoucím vývoji. Velká Británie nemá povinnost řídit se výsledkem referenda a z Evropské unie tudíž vystoupit nemusí.

Více o referendu a vlivu na trhy si můžete přečíst:

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 6. 2016 12:46

  Ostrůvek (neregistrovaný) ---.sujb.cz

  Vážená autorko, na to jste přišla jak? Ovšemže musí. Teď jde spíše jen o to, jak ten odchod z EU bude fakticky vypadat a jak dlouho to potrvá.

 • 24. 6. 2016 13:46

  Jerry001 (neregistrovaný) ---.hhnet.cz

  kratkodobe samozrejme upadne libra, akcie a nektere firmy zejmena financni instituce stahnou kus zamestnancu / aktivit z Britanie - to je samozrejme ten prvotni efekt. Dlouhodobe samozrejme Britanie ziska, protoze byla v EU spise tahounem, nikoli tim kdo se nechal tahnout a krmit dotacemi. Hlavni prinos vidim v te moznosti ridit se vse sami, asi nejdulezitejsi je migracni politika a vyhnout se tak krizi, ktera ceka kvulil migraci Evropu. Uprimne lepsi na zacatku trochu klopytnout a pak moci rust, nez se nechat vlect v tezkopadne EU, coz sami vidime kam to pomalu smeruje....

 • 27. 6. 2016 10:19

  Kybernet (neregistrovaný) 62.212.73.---

  Co se tyce obchodu, tak pokud bude chtit VB obchodovat s EU, stejne si bude muset nechat stejne zakony a predpisy jako ma EU. Migrace pak nebyla hlavni tema referenda, i kdyz by si to hodne Cechu pralo, kazdopadne je uplne fuk, jakou politiku k tomu VB zaujme, pokud prijde dalsi vlna, tak ti lide proste do zeme prijdou - strilet je na hranicich proste mozne nebude.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).