Hlavní navigace

Jak to je se sociálním pojištěním když jezdíte pracovat do zahraničí?

Sdílet

Gabriela Hájková 26. 7. 2013

Pokud cestujete po Evropě za prací měli byste vědět, ve kterém státě budete pojištěni ve smyslu právních předpisů o sociálním pojištění.

Dá se říci, že účast na sociálním pojištění (důchodovém a nemocenském) se řídí právními předpisy státu, na jehož území fakticky pracujete nebo vykonáváte samostatnou výdělečnou činnost. Pokud současně pracujete či podnikáte na území dvou nebo více států, je nutné určit příslušnost k právním předpisům sociálního zabezpečení pouze pro jeden členský stát. (Pokud vás do zahraničí vyslal zaměstnavatel maximálně na 24 měsíců, vztahují se na vás při splnění určitých podmínek právní předpisy vysílajícího státu, tedy ČR). 

Důchod

Pokud jste tedy pracovali v několika členských státech EU a byli v nich také účastni systému důchodového pojištění, může vám v každém z těchto států vzniknout nárok na důchod. Musejí být ale za tímto účelem splněny podmínky stanovené národními právními předpisy. V zásadě platí, že pokud doba pojištění, kterou osoba získá v daném státě, není dost dlouhá pro vznik nároku na důchod, budou vzaty v úvahu všechny doby pojištění získané i v ostatních členských státech EU. Věk odchodu do důchodu je v jednotlivých členských státech rozdílný podle národních právních úprav, uvedla Jana Buraňová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení s tím, že v praxi tak může nastat situace, že z některého státu bude důchod vyplácen dříve a z jiného až o několik let později. K uplatnění nároku na důchod z více členských států by vám mělo stačit podat žádost pouze v jednom z nich, obvykle ve státě, kde žijete.

Dávky nemocenského pojištění

Dochází k situacím, kdy pracovníci, kteří vyjeli za prací do zahraničí a žijí v jiném státě než ve své vlasti, onemocní, popřípadě založí rodinu a začnou se ptát, zda mají nárok na dávky v nemoci nebo mateřství. Měli by ovšem ještě před výjezdem vědět, že poskytování peněžitých dávek v nemoci a mateřství se řídí právními předpisy toho členského státu, jehož předpisům o sociálním zabezpečení občan podléhá, vysvětlila Buraňová.  

Pokud tedy pracujete v některém členském státu EU, budete od počátku pracovního vztahu v tomto státě podléhat tamnímu systému sociálního zabezpečení, tzn., že tam budete odvádět pojistné a mít také nárok na dávky za stejných podmínek jako tamní občané. Pokud naopak podléháte českým právním předpisům, např. jako zmíněný vyslaný pracovník, můžete uplatňovat z území jiného členského státu nárok na některou z českých dávek nemocenského pojištění. Je ale třeba rozlišovat, že poskytování věcných dávek v nemoci a mateřství – tedy zdravotní péče, ošetření u lékaře a hospitalizace, léky – spadá do oblasti zdravotního pojištění.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).