Hlavní navigace

Jak se vašeho zaměstnání dotkne uvolnění koruny?

Sdílet

Česká národní banka ukončila ve čtvrtek 6. dubna 2017 devizové intervence. Tomuto tématu se podrobně věnujeme v článku ČNB uvolnila kurz koruny. Co bude dál?, který průběžně aktualizujeme.

Mimo jiné ale bude mít tento krok vliv i na trh práce. Pro tuzemský trh práce platí, že mu výraznější posílení koruny spíše prospěje, říká Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu.

Například u dělnických profesí probíhá v poslední době navyšování mezd. V případě posílení koruny by se mohla zvýšit atraktivita zaměstnání v České republice pro dělníky ze zahraničí, zejména z Bulharska a Rumunska. Pokud by koruna posílila výrazně, byla by Česká republika atraktivní i pro Slováky, kteří v poslední době dávají přednost práci ve své zemi.

Pokud ale vy jezdíte za prací na Slovensko, může se vám s posílením koruny spíše přestat vyplatit jezdit za prací do zahraničí. Například na Jižní Moravě se lidé začnou vracet na pracovní místa ve svém okolí, protože vyjíždět za prací na Slovensko se jim přestane vyplácet, míní Tomáš Surka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).