Hlavní navigace

Auto se stočeným tachometrem dostane STK jen na 30 dní? Co by se změnilo?

Sdílet

Nová Směrnice Evropského parlamentu o pravidelných technických prohlídkách říká, že pokud nově pojedete s autem na STK a zjistí se, že má auto nějakým způsobem upravený tachometr, vydají vám známku pouze na 30 dní. Asociace obchodu ojetými automobily se však obává, že pokud bychom tuto směrnici implementovali, mohl by tento krok dopadnout na 20 % vlastníků vozů.

Z dlouhodobých statistik totiž vyplývá, že průměrná chybovost databáze STK činí 20 %. Dříve totiž bylo možné provádět STK i bez přítomnosti vozu, takže technik jednoduše zadal počet najetých km odhadem, který se nemusel zakládat na pravdě. Určitou chybovost způsobí i lidský faktor, když např. místo 180 000 km napíše 18 000 km.

Podle AOOA by dokonce mohlo dojít k preventivnímu přetáčení tachometrů na vyšší počet km. Belgie se vydala jinou cestou. Když kupujete automobil a máte v kupní smlouvě uvedeno, že stav KM neodpovídá skutečnosti, je vše v pořádku. Pokud tam však tato zmínka chybí a vy zjistíte, že došlo ke změně stavu KM až po koupi vozu, stává se kupní smlouva neplatnou. Kupující má nárok na vrácení kupní ceny, říká Jiří Grund, předseda AOOA

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).