Hlavní navigace

Jak se snaží zaměstnavatelé šidit pracovníky při rozvázání pracovního poměru?

Sdílet

Gabriela Hájková 24. 2. 2017

Ukončení pracovního poměru se zaměstnavatelem někdy neprovází přátelská atmosféra, někteří se dokonce snaží se svými pracovníky ukončovat poměry formou nevýhodných dohod nebo neoprávněných výpovědí.

Podle databáze společnosti Vaše nároky.cz se nejčastější zaměstnavatelé snaží vyhnout výplatě odstupného tak, že zaměstnancům nutí rozvázání pracovního poměru dohodou nebo maskují dohodu za tzv. výpověď dohodou, aby pracovníka zmátli.

Ještě více peněz za odstupné riskují podpisem dohody zaměstnanci, kteří nejsou podle lékařského posudku schopni vykonávat práci kvůli pracovnímu úrazu či nemoci z povolání, protože v případě výpovědi mají nárok nejméně na dvanáctinásobek průměrného výdělku. Zaměstnavatelé se pak snaží nutit pracovníkům dohody, kde není důvod ukončení pracovního poměru zmíněn (i přes to ale na odstupné právo máte, jen musíte vznést nárok).

Dalším častým případem je podle společnosti Vaše nároky.cz snaha zaměstnavatele se vyhnout výplatě odstupného, kdy dává výpověď pro nadbytečnost. V tom případě máte nárok na jeden až tři měsíční platy.

Praxe je ale plná i případů, kdy se firmy snaží zaměstnance propouštět neoprávněně a spoléhají na to, že ti neznají svá práva. Výpověď vám zaměstnavatel přitom může dát pouze ze zákonných důvodů, nikoli například proto, že se vrátil bývalý zaměstnanec nebo že není možné vás zpět přijmout po nemocenské, mateřské či rodičovské.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).