Jak je to se zdravotním pojištěním, když vás eviduje Úřad práce a ještě máte brigádu?

Sdílet

Pokud jste v evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce, platí za vás po dobu vaší evidence zdravotní pojištění stát. Kromě toho je zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání je možné i při výkonu výdělečné činnosti na základě pracovního nebo služebního poměru, kde měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy. Minimální mzda pro rok 2018 činí 12 200 Kč, takže výdělek nesmí přesáhnout 6100 Kč v hrubém příjmu.

Stejně tak je možno pracovat na základě dohody o pracovní činnosti, pokud zde polovinu minimální mzdy nepřesáhne měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší. V případě výkonu více činností se pro účely splnění této podmínky všechny měsíční výdělky sčítají, informuje Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Pokud si ale za měsíc vyděláte více, než 6100 Kč, stáváte se zaměstnancem a Úřad práce vás z evidence vyřadí. Přestane za vás platit i zdravotní pojištění a tato povinnost pak přísluší vám. A ze zaměstnání se odvádí pojistné na zdravotní pojištění vždy. Z dohod o pracovní činnosti tehdy, když příjem přesáhne částku 2500 Kč měsíčně. Máte-li příjem ze zaměstnání (včetně DPČ s příjmem nad 2500 Kč), odvádí za vás zaměstnavatel pojistné na zdravotní pojištění.

Pozor také na typ smlouvy. Při evidenci na Úřadu práce si už nesmíte přivydělávat formou Dohody o provedení práce, a to bez ohledu na výši výdělku.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).