Hlavní navigace

Turecko se potápí, lira oslabila na historické minimum. Tlak roste i na korunu

Sdílet

Jiří Hovorka 13. 8. 2018

Turecká ekonomika je od konce minulého týdne pod silným tlakem. Turecká lira se dnes ráno během obchodování na asijských trzích propadla na rekordní minimum vůči dolaru. Později se ode dna sice drobně odrazila, i tak ale v letošním roce ztrácí vůči dolaru přes 40 procent, když jen v pátek se propadla o 18 procent. Šlo o reakci na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který slíbil zdvojnásobení cel na dovoz oceli a hliníku z Turecka. Turecká ekonomika se také potýká s vysokou inflací.

Neklid kolem turecké měny má vliv i na českou korunu. Krize na rozvíjejících se trzích je v tuto chvíli hlavním motorem ženoucím vpřed zisky amerického dolaru. Ta samá síla současně tlačí do defenzivy českou korunu spolu s ostatními regionálními měnami. A zdá se, že tento týden bude pokračovat v podobném duchu, komentuje současnou situaci Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Turecko míří do finanční krize. Lira padá na historická minima a s ní slábne i česká koruna

komentář Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma společnosti Cyrrus

Turecká lira se dnes ráno během obchodování na asijských trzích propadla na rekordní minimum vůči dolaru, když se jednotka americké měny prodávala v jednu chvíli i za 7,24 liry. Turecká ekonomika míří do měnové a finanční krize, následně zřejmě i do recese. 

Situaci se pohotovostně snaží korigovat jak vláda, tak centrální banka. Turecké ministerstvo financí dnes začne implementovat plán, který by měl krizi odvrátit, a centrální banka už oznámila, že je připravena bankovnímu systému v zemi poskytnout potřebnou likviditu.  

Lira reagovala drobným umazáním svých předchozích dnešních ztrát, avšak stále je blízko svých historických minim a ztrácí v letošním roce vůči dolaru zhruba 45 procent. 

V tuto chvíli bude trhy těžké přesvědčit, že centrální banka svůj úmysl odvrátit krizi myslí vážně. Banka ztratila podstatnou část své reputace už v červenci, když trhy šokovala ponecháním základní úrokové sazby na úrovni 17,75 procenta, zatímco byl všeobecně očekáván růst sazby. Inflace v zemi je totiž nejvyšší od roku 2003. V červenci dosáhla takřka šestnácti procent. 

Aby měl zásah centrální banky z pohledu trhů šanci na úspěch, musela by přikročit k opravdu razantnímu zvýšení sazby, třeba o pět procentních bodů, tj. na úroveň znatelně nad dvacet procent. Do situace by se měl vložit také sám prezident Erdogan. Ten však zatím svými víkendovými výroky trhy spíše dále vylekal, jelikož hrozbu krize bagatelizuje a ze situace obviňuje vnější síly a finanční kruhy. Ministr financí, Erdoganův zeť, zase o situaci hovoří jako o „útoku“ na Turecko.  

Výprodej turecké liry stahuje měny rozvíjejících se ekonomiky a také euro. Dolar naopak sílí. Obětí odlivu kapitálu z rozvíjejících se trhů je i koruna, která dnes ráno oslabila na své minimum vůči dolaru za poslední více než rok.

V Turecku je „za minutu dvanáct“. Pokud dnes centrální banka razantně nezvýší úrokovou sazbu a pokud dnes Erdogan zásadně nezmírní dosavadní rétoriku a nebude signalizovat ochotu situaci konstruktivně řešit, sebelepší plán ministerstva financí stačit nebude a lira se bude dále propadat. S ní pak bude zřejmě dále vůči dolaru slábnout i koruna.

Turecko se potápí… a táhne s sebou i řadu dalších

komentář Jana Bureše, hlavního ekonoma společnosti Patria Finance

Prezident Erdogan označil výprodeje liry o víkendu za spiknutí proti Turecku. “Není pro ně jediný ekonomický důvod,“ řekl v reakci na volný pád liry na konci týdne, kdy během dvou dní ztratila přes 20 %. Ministr financí Albayrak jeho slova jenom potvrdil a označil propad liry za čistý “útok na Turecko”. Oba politici pak slíbili, že to nenechají jen tak být. Bohužel však nenabídli nic, co by mohlo pomoci.

Prezident Erdogan zatím nadále odmítá vyšší úrokové sazby jako nástroj k “ožebračování” chudých. A to nehledě na to, že turecká inflace stoupá vzhůru a atakuje 16 % (15letá maxima). Inflace je přitom pravděpodobně daleko větší hrozba pro chudé Turky než vysoké sazby, prezident Erdogan si však stále drží neortodoxní názor, že vysoké sazby mohou paradoxně přispět k dalšímu nárůstu inflace.

Uvidíme, jak dlouho s takovou strategií vydrží. Zatím nově jen vybízí Turky, aby vytahovali z “pod matrací” dolary a eura, nakupovali za ně liry, a pomohli tak stabilizaci tureckého finančního systému. Jeho víkendová vystoupení místy prokládaná vtipy a recitací poezie možná uklidnila část domácího publika, trhy ovšem nikoliv. Dnes po ránu je turecká lira opět pod výrazným prodejním tlakem a s ní i řada větších a významnějších rozvíjejících se trhů včetně ruského rublu nebo čínského juanu.

Právě krize na rozvíjejících se trzích je v tuto chvíli hlavním motorem ženoucím vpřed zisky amerického dolaru. Ta samá síla současně tlačí do defenzivy českou korunu spolu s ostatními regionálními měnami. A zdá se, že tento týden bude pokračovat v podobném duchu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).