Inspektoři České obchodní inspekce se budou moci vydávat za někoho jiného

12. 6. 2017

Sdílet

Kontroloři České obchodní inspekce (ČOI) budou mít více pravomocí. Vyplývá to z novely, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Ta počítá například s tím, že by inspektoři České obchodní inspekce mohli při vybraných druzích kontrol používat krycí prostředky, např. změněnou identitu.

Využití takovýchto prostředků by mělo být především u kontrol, kde inspektoři musí poskytovat osobní údaje. Navržené prostředky mohou být použity například při kontrole předváděcích akcí, u výkupu druhotných surovin či v autobazarech, vysvětlil ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný s tím, že v současnosti plyne z předkládání osobních údajů inspektorů nepřiměřené riziko, protože kontrolované osobě odhalí svou reálnou identitu (včetně bydliště a data narození).

V mnoha případech podle něj inspekce při svých kontrolách nemůže bez skryté identity být již dále efektivní. Například na předváděcích akcích totiž žádají před vstupem organizátoři běžně občanský průkaz. Znají tak pravou identitu inspektorů a vytváří si seznam, který si mezi sebou sdílejí a podruhé už inspektora dovnitř nevpustí například pod záminkou, že už je plno.

Novela dále rozšiřuje pravomoc inspektorů ČOI o možnost vstupovat do uzamčených skladových prostor  (speciálně jde o tržnice s uzamykatelnými kontejnery). Při kontrolách na tržnicích se běžně stává, že při první kontrole se pak ostatní prodejci následně varují navzájem a padělky ze stánků mizí do uzamykatelných kontejnerů nebo jiného skladu, či zamykají celé stánky. Avšak do těchto uzavřených prostor ČOI v současnosti nemá právo vstoupit a to ani v případech, kdy inspektoři vědí, že tam stánkaři právě ukryli nelegální zboží – padělky, vysvětlil Bezecný.

Novela také přináší povinnost pro provozovatele webhostingu na výzvu ČOI identifikovat toho, kdo si u něj webový prostor skutečně pronajímá. V minulosti totiž vznikaly podvodné internetové obchody, které si na stránky uvedly například neúplné či úmyslně lživé informace o provozovateli (např. cizí či neexistující IČ) a ČOI nyní nemá v takové chvíli možnost zjistit, kdo stránky skutečně provozuje. 

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).