Hlavní navigace

Češi si rodinné finance nehlídají. Chybí jim plán a neporovnávají nabídky

Sdílet

Každý se někdy potýkal s tím, že nevyšel s penězi. Někdy za to může nenadálá situace, která si žádá větší finanční obnos, jindy je na vině zlozvyk nebo chyba. Sberbank zveřejnila seznam těch nejrozšířenějších, kterých se Češi dopouští při správě financí.

Bez plánování

Mezi nejběžnější příčinu finančních problému patří absence plánování výdajů. Češi často nemají přehled o tom, kde utrácí peníze a kolik. Jakýkoli finanční plán tak chybí. Pokud chcete dostat své finance pod kontrolu, nejlépe uděláte, když si sepíšete příjmy a výdaje posledního roku. Pak odhadněte, jak se obojí bude vyvíjet v roce příštím, říká Gabriela Brůhová ze Sberbank.

Porovnávání nabídek nepraktikujeme

Jednou za čas je dobré zkontrolovat, jestli není na trhu výhodnější nabídka služeb, které si platíme, jako například energie apod. Většina lidí ale tento krok nepraktikuje a pokud jim částka, kterou platí, nepřijde nijak závratná, zůstávají u služeb, které již mají sjednány.

Platíme se zpožděním

Část výdajů domácností tvoří i poplatky spojené s pozdními platbami a upomínkami, případně penále. Takové situace je ale velice snadné ohlídat a právě zmíněný finanční přehled v tom může pomoci.

Půjčku ano, ale na co?

Než si Češi vezmou půjčku, často váhají, jaká je pro ně vhodná a jak moc si mohou dovolit se zadlužit. Důležitý je ale i důvod, proč si půjčku berou. Ne každý nedostatek je potřeba financovat půjčkou a nemusí se to vždy vyplatit. Pokud se jedná o financování studia, je jistě půjčka dobrým nástrojem. Jestliže potřebujeme nejnovější telefon, protože současný je už rok starý, je lepší od půjčky ustoupit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).