Hlavní navigace

I za studenty, kteří neudělali státnice, platí zdravotní pojištění stát

Sdílet

Jiří Hovorka 27. 6. 2011

Studenti vysokých škol, kterým se nepodařilo úspěšně zdolat státní zkoušky a čekají na opravný termín, se nemusejí obávat (samozřejmě nejdéle do 26 let věku), že by za ně stát přestal platit zdravotní pojištění.

Stále totiž spadají do zákonné kategorie „nezaopatřené děti“, za které je plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát. Tento status končí až v době, kdy dítě ukončilo vysokoškolské studium. V zákoně o vysokých školách je uvedeno, že dnem ukončení studia je den, kdy byla vykonána státní zkouška předepsaná na závěr studia nebo její poslední část. Není zde stanoveno, v jakém termínu musí být zkouška vykonána, zda jen v „řádném“ termínu, nebo i v termínu „náhradním“. Podmínkou jen je, že studium musí být ukončeno vykonáním stanovené zkoušky, uvádí mluvčí VZP Jiří Rod.

Připomeňme také, že od roku 2010 již studium samo o sobě účast na důchodovém pojištění nezakládá. Studenti však mají možnost, nikoliv povinnost, zajistit si účast na pojištění jiným způsobem. Mohou se tedy pojistit dobrovolně, nastoupit do zaměstnání či začít vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Jestliže student nevykonává výdělečnou činnost, žádné důchodové pojištění odvádět nemusí, ani je za něj nikdo neodvádí.Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).