Hlavní navigace

Stát chce lépe kontrolovat dávky. Sociálně slabí mají dostat platební karty

Sdílet

Jiří Hovorka 27. 6. 2011

Kontrolu nad lidmi, kteří pobírají podporu v hmotné nouzi, chce od příštího roku zpřísnit ministerstvo práce a sociálních věcí. K tomu mají sloužit speciální bankovní karty, kterými nepůjde vybírat z bankomatů ani platit například v barech. Informaci přinesly dnešní Hospodářské noviny (HN).

Povinně si takovou kartu budou muset podle HN pořídit lidé, kteří čerpají podporu v hmotné nouzi. Těch jsou desítky tisíc.

V rámci tohoto systému budeme moci zjistit, zda si člověk nekupuje nějaké nežádoucí zboží, a přikročit i ke snížení sociálních dávek nebo přímo k jejich odebrání, řekl HN první náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška. Podle zmíněného článku budou v hledáčku hlavně alkoholické nápoje a cigarety.

Plán zpochybňuje mimo jiných také stínový ministr práce a sociálních věcí z ČSSD Zdeněk Škromach. Bude problém s dostupností terminálů, protože ve spoustě vesnic prostě takové přístroje nejsou, řekl HN.

Ministerský plán podle HN počítá s tím, že karty bude vydávat některá z velkých českých bank. V brzké době má být vypsán tendr.Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 6. 2011 13:41

  Kecka (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  V podrobnějším článku se píše že "Čipové karty mají sloužit i pro podporu v nezaměstnanosti.".

  Pokud i zde chce někdo ďiktovat co smí lidé koupit... potěš koště a státe zhyň co nejdříve...

  "V rámci tohoto systému budeme moci zjistit, zda si člověk nekupuje nějaké nežádoucí zboží a přikročit i ke snížení sociálních dávek nebo přímo k jejich odebrání," řekl listu první náměstek ministerstva Vladimír Šiška.

  P.S.
  Již začíná i protlačování zájmových skupin o to mít možnost nahlížet do daňových přiznání. Kalousek je proti, snad jednou jedinkrát je se mnou zajedno, ale jen proto, že se bojí snížených odvodů do státní kasy. Více informací ve zprávě Tajné služby chtějí nahlížet do daňových přiznání, Kalousek je proti (iDnes, 27.6.2011)

 • 27. 6. 2011 14:52

  kamil (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  myslím si, že stát neumí hospodařit s mými penězi, proto bych rád odvody na sociální + daně platil ve formě naturálií, peníze jsou pro stát škoda.

 • 27. 6. 2011 18:08

  Kecka (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Rozhodl jsem se, že již státu jen tak neodvedu žádnou daň. Založil jsem speciální účet a složil na něj dostatečný obnos.

  Kdykoli bude stát potřebovat, tak si může určitou, předem odměřenou (limitovanou), sumu odčerpat. Ale běda! Jak příjdu jen na jeden z 99% výdajů, které dnes stát/vláda běžně provádí a já ho považuji za zbytečný a jako zločinné nakládání s veřejnými prostředky... Okamžitě peníze zmrazím a příjdou sankce!

  Neuděláme to tak všichni? To by se nám tu žilo!!

  Pokud mi stát do 24 hodin nesdělí na koho mám nechat vystavit kartu, bude moci moji daň začít čerpat až od příštího roku...

 • 28. 6. 2011 0:10

  KApitán LOUpežnické SEbranKy (neregistrovaný) ---.avulant.net

  Jméno výběrčího?! Ty snad nevíš, kdo je v téhle prdeli hlavní žába na prameni?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).