Hlavní navigace

Hypotéky v lednu zlevňovaly, úroky na mezibankovním trhu klesly

Sdílet

Jiří Hovorka 7. 2. 2019

Úrokové sazby u hypoték v lednu mírně klesly. Ukazují to statistiky průměrných nabídkových sazeb, které zveřejňuje makléřské společnost GOLEM FINANCE.

Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů s LTV do 70 % v lednu meziměsíčně klesla o 5 setin procentního bodu. Index GOFI 70, který používáme k monitoringu této kategorie hypoték, klesl z prosincových 3,11 % na 3,06 %. Podobné je to i v případě indexu GOFI 80, který meziměsíčně klesl rovněž o pět setin procentního bodu a jeho aktuální hodnota činí 3,09 %, říká Luboš Svačina, mluvčí GOLEM FINANCE.

Některé banky v lednu oznámily plošné snížení sazeb (UniCredit Bank), druhá skupina bank zvolila cestu dočasného snížení v rámci časově omezených akcí, které podle potřeby případně prodlužují (Hypoteční banka, mBank, Moneta Money Bank). 

ČNB v prosinci ponechala sazby beze změny. Stagnaci vykazují také sazby na mezibankovním trhu, které však v posledních dvou měsících loňského roku dramaticky poklesly a nyní se pohybují na úrovni dubna loňského roku. Tento vývoj se se zpožděním začal v lednu propisovat i do hypotečních sazeb. Vývoj ceny peněz na mezibankovním trhu ilustrují následující grafy, které ukazují vývoj pěti- a desetiletých úrokových swapů.


Autor: Patria.cz

Bankám se nyní otevřel prostor pro posun sazeb směrem dolů, čehož už některé v lednu využily a vzhledem k vysoce konkurenčnímu prostředí na českém trhu očekáváme, že konkurence tyto kroky nenechá bez odezvy. V únoru, pokud nedojde k zásadnímu obratu vývoje ceny peněz, proto očekáváme pokračující trend pozvolného snižování hypotečních sazeb, dodává Svačina.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).