Hlavní navigace

Hypotéky by měly zůstat ještě nějaký čas levné

Sdílet

Gabriela Hájková 21. 12. 2015

Letošní rok by měl být z hlediska sjednaných hypotečních úvěrů rekordní za celou dobu jejich poskytování.

České ekonomice se velmi daří. Je nízká nezaměstnanost a  lidé cítí větší stabilitu a jistotu ve svých příjmech. Staví se více nových projektů, ceny nemovitostí jdou pomalu nahoru, popisuje příčiny hypotečního boomu Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners.

Lákadlem jsou samozřejmě i nízké úrokové sazby, které ještě nějakou dobu zůstanou na úrovních kolem svého dna. Z hlediska průměrných úrokových sazeb hypoték na trhu se poslední půlrok zdá být skákáním po dně. Ačkoliv změna v průměrných sazbách oproti květnu je za listopad pouze 4 setiny procentního bodu, značný rozdíl byl v rozptylu nabídek. Koncem jara bylo díky různým akcím snazší pro kvalitně zajištěné úvěry sehnat pětileté fixace okolo 1,5 %, což vyvažovaly sazby jiných bank, které zaspaly pokles. Dnes jsou nabídky více vyrovnané – méně často klienti narazí na extrémy, ať už z jakékoliv strany, komentuje vývoj hypotečního trhu Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum, podle kterého v listopadu poklesly nejen sazby, ale také průměrná výše hypotéky. Lidé si podle Hypoindexu půjčovali v průměru 1 843 878 korun.

Nízké sazby by měly vydržet i po část příštího roku, protože panuje silná konkurence a nikdo nechce jako první sazby u hypoték výrazněji zvýšit. Pro nízké sazby mluví i data z ekonomiky. Překvapit by podle Drásalové mohly spíše legislativní novinky, kvůli kterým banky začnou tyto úvěry zdražovat.

Tempo i trend úrokových sazeb by měly pokračovat i příštím roce. Makroekonomicky zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo cokoliv změnit. Velkou neznámou ale zatím představuje připravovaný úvěrový zákon, myslí si Drásalová. O tom se více dočtete v článku Úvěry 2016: 12 změn, které zlepší postavení dlužníků

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).