Hlavní navigace

Jak chránit svůj účet při nákupu dárků?

Sdílet

V předvánoční době se všichni snažíme udělat našim nejbližším radost. Někdy dárky sami vyrobíme, ale často je kupujeme, ať již v kamenných, nebo online obchodech. Jak za ně zaplatit, ale zároveň se nevystavit zbytečnému riziku? Česká spořitelna sepsala pár tipů na co si dát (nejen) v prosinci pozor při nakupování. 

Mezi běžné zásady patří nesdělovat třetím osobám identifikační údaje k internetovému bankovnictví, nepřeposílat bezpečnostní kódy v SMS a do internetového bankovnictví se vždy přihlašovat z oficiální zabezpečené stránky (stránka označená zámečkem v adresovém řádku). 

Zde je pár tipů, které vám při používání internetbankingu pomohou ochránit váš účet:

  • Nepřihlašujte se do služby z neznámých nebo veřejně dostupných počítačů.
  • Chraňte své přihlašovací údaje.
  • Nestahujte do svých počítačů soubory z neznámých zdrojů.
  • Věnujte pozornost aktuálnímu antivirovému zabezpečení svého počítače.

Riziko na vás může číhat i ve chvíli, kdy si jdete vybrat z bankomatu. Podvodníci se snaží využít vaší snížené pozornosti a prostřednictvím takzvaného skimmingu se snaží bankomaty zneužít k nelegálnímu pořizování dat platebních karet. Kontrolujte vzhled zelených, takzvaných FDI prostředků, do kterých se zasouvají platební karty pro využití funkcí bankomatů. Je potřeba se také podívat, zda u nebo na bankomatu není nastražená skrytá technika k pořizování videozáznamů zadávaných PIN kódů. Ta bývá umísťována v okolí klávesnice nebo výše nad ní.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).