Nová opatření České národní banky (ČNB), kterými se snaží zabránit přehřátí hypotečního trhu, by podle propočtů České bankovní asociace (ČBA) měla v minulém roce negativní dopad na zhruba pětinu žadatelů o hypoteční úvěr. Celkově by šlo o 22 tisíc z celkových 110 tisíc žadatelů. V objemu poskytnutých peněz by pak bylo negativně ovlivněno 30 procent žádostí.
Pokud by bylo stejných 20 procent použito i u zajištěných úvěrů od stavebních spořitelen, bylo by odmítnuto dalších pět tisíc žadatelů. Dohromady tedy mluvíme o 27 tisících žadatelů o hypotéku v roce 2017, kteří by byli bankami odmítnuti. Je korektní poznamenat, že tato čísla neznamenají přímočaré snížení obchodů, protože ve skutečnosti budou existovat hraniční případy, kde banka bude ve spolupráci s klientem hledat řešení uspokojivé pro všechny strany,
říká Vladimír Staňura, hlavní poradce výkonného ředitele ČBA.
Například šéf Hypoteční banky Jiří Feix očekává, že klienti si poradí v polovině případů a ve finále se tak s novými omezeními nedostane jen na desetinu z nich (čtěte podrobnosti).
Podle studie by opatřeními byla nejvíce zasažena věková kategorie žadatelů mezi 25 a 35 lety. Silný negativní vliv by ale měly i na věkovou kategorii 35 až 50 let. Regulací by byly nejvíce postiženy domácnosti s čistým příjmem do 30 tisíc Kč měsíčně. Silně by se opatření dotkla i domácnosti s čistým měsíčním příjmem do 60 tisíc Kč měsíčně.
ČBA připomíná, že podle statistik Evropského orgánu pro bankovnictví z roku 2017 má Česká republika velmi nízký podíl špatných úvěrů na bydlení – konkrétně se jedná o 1,4 procenta, evropský průměr činí 5,3 procenta. Růst počtu a objemu poskytnutých hypotečních úvěrů meziročně viditelně zpomaluje, na čemž má podle ČBA výrazný podíl zavedení omezení u ukazatele LTV.
Přesto obavy z přehřátí trhu s nemovitostmi vedly ČNB k zavedení dalších dvou nových omezení. Od října by tak výše hypotéky, s výjimkou maximálně pro pět procent specifických případů, neměla přesáhnout devítinásobek ročního příjmu a splátky úvěrů by neměly přesáhnout 45 procent čistého měsíčního příjmu žadatele o hypotéku. ČNB se hájí, že je třeba koukat za obzor a že v dobrých časech často vznikají budoucí problémy (čtěte podrobnosti).
ČBA volá po „odbrždění“ byrokracie komplikující výstavbu nových bytů. Největším úzkým hrdlem rozvoje bydlení v ČR jsou nesmírně zdlouhavé povolovací procedury související s přípravou staveb. Uvedená omezení podvazují potenciální tempo růstu české ekonomiky, zostřují problém přehřívání trhu nemovitostí a výrazně omezují dostupnost bydlení zejména pro mladé rodiny. Jsou makroekonomicky významnou brzdou a současně i sociálním problémem s přesahem do politiky,
říká analytik ČBA Miroslav Zámečník.