Hypotéku by podle nových doporučení ČNB loni nedostal každý pátý

20. 6. 2018

Sdílet

Nová opatření České národní banky (ČNB), kterými se snaží zabránit přehřátí hypotečního trhu, by podle propočtů České bankovní asociace (ČBA) měla v minulém roce negativní dopad na zhruba pětinu žadatelů o hypoteční úvěr. Celkově by šlo o 22 tisíc z celkových 110 tisíc žadatelů. V objemu poskytnutých peněz by pak bylo negativně ovlivněno 30 procent žádostí.

Pokud by bylo stejných 20 procent použito i u zajištěných úvěrů od stavebních spořitelen, bylo by odmítnuto dalších pět tisíc žadatelů. Dohromady tedy mluvíme o 27 tisících žadatelů o hypotéku v roce 2017, kteří by byli bankami odmítnuti. Je korektní poznamenat, že tato čísla neznamenají přímočaré snížení obchodů, protože ve skutečnosti budou existovat hraniční případy, kde banka bude ve spolupráci s klientem hledat řešení uspokojivé pro všechny strany, říká Vladimír Staňura, hlavní poradce výkonného ředitele ČBA.

Například šéf Hypoteční banky Jiří Feix očekává, že klienti si poradí v polovině případů a ve finále se tak s novými omezeními nedostane jen na desetinu z nich (čtěte podrobnosti).

Podle studie by opatřeními byla nejvíce zasažena věková kategorie žadatelů mezi 25 a 35 lety. Silný negativní vliv by ale měly i na věkovou kategorii 35 až 50 let. Regulací by byly nejvíce postiženy domácnosti s čistým příjmem do 30 tisíc Kč měsíčně. Silně by se opatření dotkla i domácnosti s čistým měsíčním příjmem do 60 tisíc Kč měsíčně.

ČBA připomíná, že podle statistik Evropského orgánu pro bankovnictví z roku 2017 má Česká republika velmi nízký podíl špatných úvěrů na bydlení – konkrétně se jedná o 1,4 procenta, evropský průměr činí 5,3 procenta. Růst počtu a objemu poskytnutých hypotečních úvěrů meziročně viditelně zpomaluje, na čemž má podle ČBA výrazný podíl zavedení omezení u ukazatele LTV.

Přesto obavy z přehřátí trhu s nemovitostmi vedly ČNB k zavedení dalších dvou nových omezení. Od října by tak výše hypotéky, s výjimkou maximálně pro pět procent specifických případů, neměla přesáhnout devítinásobek ročního příjmu a splátky úvěrů by neměly přesáhnout 45 procent čistého měsíčního příjmu žadatele o hypotéku. ČNB se hájí, že je třeba koukat za obzor a že v dobrých časech často vznikají budoucí problémy (čtěte podrobnosti).

ČBA volá po „odbrždění“ byrokracie komplikující výstavbu nových bytů. Největším úzkým hrdlem rozvoje bydlení v ČR jsou nesmírně zdlouhavé povolovací procedury související s přípravou staveb. Uvedená omezení podvazují potenciální tempo růstu české ekonomiky, zostřují problém přehřívání trhu nemovitostí a výrazně omezují dostupnost bydlení zejména pro mladé rodiny. Jsou makroekonomicky významnou brzdou a současně i sociálním problémem s přesahem do politiky, říká analytik ČBA Miroslav Zámečník.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).