Hlavní navigace

Hrozí nám nejdražší elektřina na světě

Sdílet

Arsen Lazarevič 8. 1. 2014

Energeticky náročný průmysl má v Evropě značně špatné vyhlídky. Důvodem je cena elektrické energie, která by měla v následujících letech růst a už v roce 2020 budou evropské firmy platit za energii nejvíce na světě a do roku 2035 bude rozdíl stále narůstat. Odhaduje to Mezinárodní agentura pro energii (MAE).

Vysoké ceny elektřiny budou problém nejen pro evropský těžký průmysl, ale také pro domácnosti. Důvodem drahé energie budou vysoké ceny zemního plynu v Evropě, vysoké daně, konec jaderné energetiky v některých zemích, které volí dražší alternativy, a pokračující dotace obnovitelným zdrojům, řekl pro deník E15 Fatih Birol, hlavní ekonom MAE.

V České republice výrazně zvyšují cenu elektrické energie obnovitelné zdroje, někteří průmyslníci dokonce varují, že budou muset kvůli tomu propouštět. Čtěte více: Průmyslníci: Problém s obnovitelnými zdroji může zdvojnásobit nezaměstnanost

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 1. 2014 18:09

  Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz

  On ještě dneska někdo vyrábí elektřinu z plynu? Bohajeho. Jediné, co je použitelné je jádro. Efektivní, téměř bezodpadové a výkonné. Co s plynem, uhlím nebo mazutem. Jako nouzovky možná, teď to někde odstavovali.

 • 9. 1. 2014 6:21

  filipes (neregistrovaný) ---.20.broadband5.iol.cz

  Třeba čističky jsou soběstačné z plynu a přebytky radši nechají shořet.

 • 9. 1. 2014 7:36

  Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz

  Ano, ale to je něco jiného. Tady je plyn spíš vedlejší produkt. Ale dneska se hlavně ekonomicky nevyplatí stavět plynové elektrárny. Nemá to smysl. A myslím, že i Německo brzo přijde na to, že totální bojkot jádra je pěkná blbost.

 • 9. 1. 2014 13:24

  Honzas (neregistrovaný) ---.union-trading.cz

  Plynové, myslím turbínové elektrárny se používají na vykrytí špiček. Mají velice pozitivní vlastnost v prakticky okamžitém startu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).