Hlavní navigace

Hlídáte si, na jak dlouho máte sjednanou smlouvu o dodávce energií?

Sdílet

Dle informací, které zveřejnila společnost dTest, si většina spotřebitelů myslí, že smlouvu o dodávce energií mají uzavřenou na dobu neurčitou. Realita ale bývá přesně opačná. Z námi pořádané hromadné změny dodavatele energií Chci výhodnější energie vyplývá, že smlouvu na dobu určitou má mít sjednáno více než 70 % spotřebitelů, říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

K uvedení situace na pravou míru pak většinou dochází až ve chvíli, kdy se spotřebitel rozhodne smlouvu vypovědět a od dodavatele dostane fakturu na smluvní pokutu.

Zjistit skutečný stav věci přitom nemusí být tak jednoduché. Některé smlouvy sice obsahují ustanovení, ve kterém je uvedeno, že se smlouva uzavírá na dobu neurčitou, ale pod tímto ustanovením může být ještě doplněn oddíl s názvem „Produkt“, či podobným názvem. U tohoto oddílu bude uvedeno i číslo, například 24 či 36. To je označení počtu měsíců, na jaké si sjednáváte tento produkt.

Realita je tedy taková, že ačkoli smlouvu máte na dobu neurčitou, produkt máte na dobu určitou.

Důležité je také být ostražitý při jakémkoli kontaktu s dodavateli a podepisování dodatků smluv apod. Jsou známy i případy, kdy si zákazník nevědomky změnil smlouvu na dobu určitou při výměně jističe, dodává Lukáš Zelený.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 9. 2016 16:48

    Horny K. (neregistrovaný) 46.166.137.---

    Do dneška si pamatuju, jak jsme ve smlouvě o dodávce elektřiny měli délku platnosti napsanou normálně ručně, přišlo mi to strašně neprofesionální. Ten týpek si klidně mohl sám vymyslet délku její platnosti, což se mi moc nelíbilo. Při první možné šanci jsme přešli jinam. Teďka máme Bohemii energy, kde na smlouvě na to mají normálně kolonky a dobu závazku jen zaškrtli. Jelikož je možnost volby, tak máme na rok s čímž nám souvisí i nastavená cena ponížená o nějaké procento, což je super.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).